Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Karinių oro pajėgų kariai pagerbė Lietuvos lakūno Julijono Kumpikevičiaus atminimą

2012-08-18
image

Rugpjūčio 18 dieną, šeštadienį, Mažeikiuose vyko aviacijos šventė, skirta pirmojo Lietuvos civilinės aviacijos lakūno, Šaulių sąjungos aviacijos įkūrėjo Julijono Kumpikevičiaus-Kumpiko (1910-1985) atminimui. Šventėje dalyvavo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi-8 MT įgula, vadovaujama kpt. Jono Devindorio. Karinių oro pajėgų atstovai pademonstravo gaisrų gesinimo galimybes ir dar kartą priminė apie Lietuvos kariuomenės atsakomybę ir budrumą visur ir visada.


Šventinę programą puošė KOP orkestras, vadovaujamas kpt. Ričardo Kukulskio ir dirigento vyr. ltn. Remigijaus Termino, grupė kariuomenės parašiutininkų (šuolių vadovai: št. srž. Violeta Džiužienė ir srž. Žydrūnas Mituzas), ultralėktuvai iš Latvijos ir Lietuvos, parasparniai, aviacijos bičiuliai iš Lietuvos aviacijos aeroklubų. Šventės svečius ir dalyvius sveikino Lenkijos KOP kariai naikintuvų Mig-29 parodomuoju skrydžiu. Vakarop šventinę programą vainikavo Mažeikių miesto ir rajono meno mėgėjų kolektyvų paradas.


Julijonas Kumpikevičius-Kumpikas gimė 1910 m. balandžio 29 d. Čepiškės dvare Mažeikiuose. Baigęs mokyklą Mažeikiuose, įstojo į Lietuvos kariuomenę. 1932 m. buvo išsiųstas tarnauti Lietuvos atstovybėje Prahoje. Čekijoje J. Kumpikevičius išmoko skraidyti, išlaikė egzaminus ir 1934 m. sudėtingomis oro sąlygomis, senu lėktuvu, parskrido į Lietuvą. Už šį skrydį iš Prahos į Kauną (1500 km) Lietuvos aeroklubo vadovybė J. Kumpikevičiui suteikė tarptautinio civilinio lakūno vardą. Anuometinės Lietuvos šaulių sąjungos žurnalo „Trimitas" redaktoriaus Jono Kalnėno paragintas tik 1936 m. lapkričio 29 d. Julijono Kumpikevičiaus iniciatyva ir atkaklumu buvo įsteigtas Lietuvos šaulių sąjungos aviacijos pirmasis būrys prie Kauno Komendantūros. 1939 m. rudenį, paskelbus visuotinę mobilizaciją, buvo pašauktas į Karo aviacijos Antrąją oro eskadrilę ir paskiriamas į karo aviacijos mokyklą. Lietuvos karo aviacijoje J. Kumpikevičius skraidė iki mobilizacijos pabaigos.


J. Kumpikevičius skraidė Vokietijoje pirktais anuomet populiariausiais ir moderniausiais sportiniais lėktuvais Kleimm KL-35b. Aviacijos būrio lėktuvai buvo nudažyti balta spalva. Sparnų viršutinė pusė - su raudonomis juostomis. Sparnų apatinėje pusėje ir vertikalaus vairo pusėje nupieštas baltas Vyčio Kryžius raudoname skyde.


Julijono Kumpikevičiaus atminimui jo dukros Giedrės iniciatyva 2012 m. rugpjūčio 17-18 d. Mažeikiuose vyko atminties renginiai. Pirmąją šventės dieną Mažeikių muziejuje vyko vakaras „Sparnams prisiminti", kuriame buvo demonstruojamas dokumentinis filmas apie J. Kumpikevičių, prisiminimais apie tėvą dalinosi jo dukra. Niujorke gyvenanti dr. G. Kumpikaitė - ilgametė Tautos fondo bei „Lietuvos radijo" vadovė, Long Island universiteto profesorė, ordino „Už nuopelnus Lietuvai" kavalierė. Veikia fotomenininko Jono Strazdausko iš paukščio skrydžio fiksuotų fotografijų paroda.

 


 

Informacija ir nuotraukos Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų viešųjų ryšių vyr. specialisto Gintauto Deksnio

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media