Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Sausumos pajėgų kariniai vienetai - istorinio ryšio tęsėjai ir tradicijų puoselėtojai

2013-01-24
image

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų batalionai yra pavadinti Lietuvos karaliaus, didžiųjų kunigaikščių ir kitų istorinių asmenybių ir dalinių vardais. Tokie vardai vienetams suteikti ne atsitiktinai - jais siekiama užtikrinti atitinkamo istorinio ryšio tęstinumą, kariuomenės tradicijų puoselėjimą ir domėjimąsi jos istorija.

 

„Sausumos pajėgos, kaip ir visa Lietuvos kariuomenė, yra pirmiausiai tarpukario Lietuvos kariuomenės tradicijų tęsėja ir puoselėtoja. Tai liudija ne tik karinių vienetų pavadinimai, bet ir tam tikrų tradicijų, kaip karinių laipsnių suteikimo, priesaikos ir kiti ceremonialai, tęsimas, nuveikti darbai", - sakė Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika.

 

Anot gen. mjr. A. Leikos, apsilankius daugelyje Sausumos pajėgų dalinių galima pamatyti istorines ekspozicijas, istorinius įvykius nagrinėjančius spaudinius, pranešimus, atliktas istorinių mūšių ar karinių operacijų analizes, parengtas jų inscenizacijas, organizuojamus įvairių istorinių įvykių ir asmenybių sukakčių minėjimus ir kita. „Visa tai liudija, kad kariai ne tik žino kariuomenės ir šalies istoriją, ja domisi, bet ir semiasi iš jos tam tikrų karinių žinių ir išminties. Šiuo tikslu neseniai pradėjome vienetuose periodiškai organizuoti istorinių mūšių analizes, kuriose dalyvauja pajėgų karininkai, taip pat skatiname dalinimąsi tokiomis žiniomis ir tarp pajėgų vienetų", - kalbėjo Sausumos pajėgų vadas.

 

Padalinių pavadinimai skirti Lietuvos Laisvės kovoms ir partizanams atminti

 

Visos šešios dabartinių Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) rinktinės - Dainavos apygardos 1-oji (Alytuje), Dariaus ir Girėno apygardos 2-oji (Kaune), Žemaičių apygardos 3-ioji (Klaipėdoje), Vyčio apygardos 5-oji (Panevėžyje), Prisikėlimo apygardos 6-oji (Šiauliuose) ir Didžiosios Kovos apygardos 8-oji (Vilniuje) - dar 1999 metais pavadintos Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų apygardų vardais. Tokiu būdu KASP siekia įamžinti kovų atminimą ir puoselėti tradicijas.

 

Sausumos pajėgų mokymo centrui Rukloje 2011 m. suteiktas partizano Juozo Lukšos vardas. Legendinio partizano, kovotojo už Lietuvos laisvę - Juozo Lukšos-Daumanto - vardas centrui suteiktas atsižvelgiant į susiformavusią tradiciją karinėms mokymo įstaigoms suteikti įžymių karo ir pokario laikotarpio pasipriešinimo Lietuvos okupacijai dalyvių vardus. Nuo to laiko centro kariai nagrinėja šio partizano istoriją, bendrauja su jo giminaičiais, dalyvauja jo pagerbimo renginiuose.

 

Sausumos pajėgų batalionai paveldėjo Lietuvos valdovų vardus

 

Vilniaus įkūrimo legendos pagrindu 1992 m. birželio 6 d. Mechanizuotajai pėstininkų (tuomet - Lauko kariuomenės 1-ajai motodesantinei) brigadai suteiktas „Geležinio Vilko" vardas. Šiandien brigadą „Geležinis Vilkas" sudaro trys mechanizuotieji ir vienas artilerijos batalionai - LDK Algirdo, LDK Kęstučio ir Kunigaikščio Vaidoto ir Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos. Batalionams vardai suteikti taip pat ne atsitiktinai. Dabartinis Algirdo batalionas tęsia prieškario Lietuvos kariuomenės 2-ojo pėstininkų Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Algirdo pulko, Kęstučio batalionas - 5-ojo pėstininkų Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Kęstučio ir 3-iojo dragūnų „Geležinio Vilko" pulkų, Vaidoto batalionas - 8-ojo pėstininkų Kauno kunigaikščio Vaidoto pulko tradicijas. Artilerijos batalionas gilinasi į Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenės generolo Romualdo Giedraičio ir prieškario Lietuvos kariuomenės artileristų istoriją bei tradicijas.

 

Kiti Sausumos pajėgoms pavaldūs Karaliaus Mindaugo, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ir LDK Butigeidžio dragūnų motorizuotaisiais pėstininkų bei Juozo Vitkaus inžinerijos batalionai taip pat pavadinti Lietuvos valdovų ir didikų vardais. Šių batalionų kariai domisi ne tik šių asmenybių istorija, bet ir puoselėja įprasminti prieškario Lietuvos kariuomenės dalinių - 4-ojo pėstininkų Lietuvos karaliaus Mindaugo, 2-ojo ulonų Didžiosios Lietuvos kunigaikštienės Birutės ir 7-ojo pėstininkų Žemaičių kunigaikščio Butigeidžio pulkų - tradicijas. Pėstininkų batalionai taip pat išlaiko istorinį ryšį su skirtingomis Lietuvos kariuomenės kavalerijos rūšimis (husarais, ulonais ir dragūnais), egzistavusiomis tiek Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, tiek ir prieškario Lietuvos laikais, J. Vitkaus inžinerijos batalionui - su prieškario Lietuvos kariuomenės inžinieriais (sapieriais, pionieriais).

 

Pasikeitimai ateityje

 

Sausumos pajėgų motorizuotieji pėstininkų batalionai išlaiko istorinį ryšį su skirtingomis kariuomenės kavalerijos rūšimis, kitais metais ketinama pakeisti ir šių vienetų pavadinimus: Mindaugo batalioną ketinama pavadinti Karaliaus Mindaugo husarų batalionu, Birutės - DK Birutės ulonų batalionu, Butigeidžio - LDK Butigeidžio dragūnų batalionu. Taip SP bus įtvirtintas ne tik istorinių asmenybių ar konkrečių karinių vienetų, bet ir skirtingų pėstininkų (kavalerijos) rūšių tradicijų puoselėjimas. Tradicija kai kuriuos motorizuotųjų, mechanizuotųjų pėstininkų bei paradinius dalinius vadinti pagal kavalerijos rūšių pavadinimus šiandien egzistuoja ir užsienio šalyse, tokiose kaip Didžioji Britanija, Danija, Kanada, Prancūzija, Švedija, Nyderlandai ir kitos.

 

Lietuvos kariuomenės SP yra skirtos Lietuvos valstybės sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai. Pajėgų užduotis - rengti karinius vienetus LR sausumos teritorijos ginkluotai gynybai bei dalyvauti tarptautinėse operacijose, siekiant užtikrinti LR teritorijos vientisumą ir tarptautinių įsipareigojimų vykdymą.

 

Sausumos pajėgų viešųjų ryšių karininkas kapitonas Mindaugas Neimontas, mob. tel. 8 640 45 380.

 

Sausumos pajėgų archyvo nuotr.


Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media