Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Teritorinės gynybos ypatumai iš partizano lūpų

2013-09-30
image

Rugsėjo 27 d. Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės štabe vyko rinktinės vadovybės ir pėstininkų kuopų vadų susitikimas, kurio tikslas - aptarti termino „Teritorinė gynyba“ reikšmę bei nustatyti pagrindinius reikalavimus koviniam rengimui. Pirmojoje aptarimo dalyje pranešimą skaitė rinktinės vadas mjr. Gintaras Jaloveckas.

 

Antroji aptarimo dalis buvo netradicinė, tačiau ne mažiau įdomi. Savo asmenine patirtimi ir prisiminimais apie partizaninį pasipriešinimą dalijosi Žemaičių partizanų apygardos vadas, pirmojo Žemaičio legiono štabo narys, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, Lietuvos Vietinės rinktinės karių sąjungos narys, dimisijos kapitonas Steponas Grybauskas, papasakojęs apie partizanų santykius su civiliais, logistinį aprūpinimą ginklais, maistu, rūbais.

 

Steponas Grybauskas gimė Telšiuose, sulaukęs 18 metų įstojo į Lietuvos laisvės armijos gretas, 1944 m. įstojo į Vietinę rinktinę, mokėsi „Vanagų“ stovykloje Platelių miškuose, dalyvavo ginant lietuvius prie Gintališkės nuo plėšikaujančių vokiečių. Jo pomėgis tapybai ir grafikai pravertė gaminant partizanams pasus bei kitus reikalingus dokumentus, todėl turėjo Sekretoriaus slapyvardį.

 

Steponas Grybauskas didžiuojasi pažinęs ir legendinį Žemaičių legiono partizanų vadą majorą Joną Semašką. Prisiminė keletą epizodų, kai jaunas, tačiau be galo įžvalgus, drąsus, turintis didžiulę karinę patirtį karininkas su nedideliais partizanų būriais pasipriešino gausioms rusų kareivių pajėgoms. „Savo šaltakraujiškumu, įžvalgumu jis mums paliko neišdildomą įspūdį. Jam visi paklusdavo dėl jo proto, patirties, drąsos ir pagarbos partizanui,“ - apie majorą J. Semašką, kaip vado idealą, pasakojo Steponas Grybauskas.

 

1946 m. Steponas Grybauskas buvo suimtas bei nuteistas dešimčiai metų lagerio ir penkeriems metams tremties. Iškentęs lagerių sunkumus, tačiau užgrūdintas, garbingo amžiaus sulaukęs Steponas Grybauskas džiaugiasi galėdamas perduoti savo patirtį šiandienos kariams.

 

Pranešimą parengė KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės S5 skyriaus civilių ir kariškių bendradarbiavimo vyresnioji specialistė Vilma Kojelienė

 

2016-02-28 18:45

Jurate

Siendien mire Steponas Grybauskas,labai gaila,jis mano senelio brolis,liudna
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media