Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas lankėsi Lenkijos kariuomenės Generaliniame štabe

2019-03-29
image

 

Kovo 28 d. Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas generolas majoras Vitalijus Vaikšnoras lankėsi Lenkijos Generaliniame štabe, kur susitiko su šio štabo viršininko pavaduotoju generolu majoru Kržyštofu Kroliu (Krzysztof  KRÓL) ir dalyvavo bendrame keturių šalių – Lenkijos, Lietuvos, Ukrainos ir Baltarusijos – gynybos štabų atstovų susitikime.

 

Lenkijos iniciatyva surengtas 4 kaimyninių valstybių kariuomenių gynybos štabų atstovų susitikimas vyko siekiant skaidrumo ir atvirumo tarp šių valstybių. Susitikimo metu buvo apsikeista informacija apie šalyse artimiausiu metu vyksiančias karines pratybas, bendruosius karinių pajėgų vystymo prioritetus ir apie būsimus kvietimus kariniams inspektoriams jas stebėti.

 

Bendradarbiavimu ir ryšių palaikymu su ne NATO ir ne Europos Sąjungos valstybėmis Lietuva siekia skaidrios ir prognozuojamos kaimynystės, kur kaimyninių valstybių veiksmai, ypač saugumo ir gynybos srityje, būtų nuspėjami. Abipusis skaidrumas prisideda prie saugumo ir stabilumo stiprinimo, padeda palaikyti geranoriškus santykius tarp kaimyninių šalių. Taip pat sudaro galimybes tiksliau vertinti grėsmes, negatyvius veiksmus ir užkirsti kelią galimoms grėsmėms bei nestabilumui.

 

Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas  gynybos srityje

Lenkija – vienareikšmiškai viena svarbiausių Lietuvos partnerių gynybos ir  saugumo srityje.  Lietuva ir  Lenkija yra vieno regiono dalis, tad, išaugus grėsmėms iš Rytų, šalys nuosekliai stiprina karinį bendradarbiavimą.

Vieni naujausių Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo gynybos srityje pavyzdžių –  šių metų vasario 21 d.  Lietuvos ir Lenkijos krašto apsaugos ministrų pasirašyti dvišaliai susitarimai: dėl Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių brigadų afiliacijos su tarptautiniu Šiaurės Rytų divizijos štabu ir dėl saugaus ryšio, skirto keistis radarų duomenimis, sukūrimo. Pastarasis padės stiprinti viso regiono gynybą kartu su partneriais, vystant vieningą oro gynybos sistemą. Tuo tarpu Lietuvos ir Lenkijos brigadų afilijavimas NATO divizijos štabui reikšmingai sustiprins abiejų šalių pasirengimą veikti kartu ginant Suvalkų koridorių krizės ir karo metu bei prisidės prie NATO atgrasymo ir gynybos stiprinimo Aljanso rytiniame sparne.

Be to, Lenkija yra viena aktyviausių NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvaujančių šalių. Šiuo metu NATO Lenkijos karinių oro pajėgos vadovauja šiai misijai ir tai aštuntas kartas, kai Lenkija atsiuntė karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių erdvės.

Nuo 2003 m. Lietuva dalyvauja Lenkijoje esančio NATO Šiaurės-Rytų korpuso veikloje. Korpusas yra arčiausiai Lietuvos esantis NATO karinis korpusas (Ščecine), nuo 2015 metų čia tarnauja ir aštuoni Lietuvos kariai. Lenkų iniciatyva 2017 metais pradėtas kurti tarptautinis Šiaurės rytų divizijos štabas, kuris taikos metu per nacionalines brigadas koordinuoja Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuotų NATO priešakinių pajėgų batalionų kovinių grupių mokymus ir pratybas, sąveikumą. Nuo 2017 metų čia tarnauja ir du Lietuvos karininkai.

Dvišalis bendradarbiavimas plėtojamas  ir Europos Sąjungos  formatu.  Praėjusių metų lapkritį  Lenkija prisijungė  prie Lietuvos inicijuoto Europos Sąjungos kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų kūrimo projekto. 

 

Lietuvos ir  Ukrainos bendradarbiavimas gynybos  srityje 

Nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m. pradžios Lietuva politiškai palaiko Ukrainą, remia ją visomis įmanomomis ir teisiškai leidžiamomis formomis, įskaitant  ir karinę paramą. Tam pritaria ir Lietuvos gyventojai – praėjusių metų pabaigoje Krašto apsaugos ministerijos užsakymu atliktos visuomenės apklausos duomenimis, 64 proc. respondentų teigiamai vertina tai, kad  Lietuva Ukrainai teikia karinę paramą.

Be to, kartu su sąjungininkais Lietuva padeda Ukrainai reformuoti, rengti ir mokyti jos karines pajėgas. Lietuvoje gydomi ir reabilituojami sužeisti Ukrainos kariai.

Lietuva, Lenkija ir  Ukraina  yra įsteigusios bendrą trišalę brigadą  LITPOLUKRBRIG. Tai svarbus bendradarbiavimo su Ukraina projektas, skirtas Ukrainos karinėms reformoms remti,  trijų valstybių  vienybės ir savitarpio pagalbos įrodymas.

Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimas

Lietuva turi sudariusi dvišalį susitarimą su Baltarusija dėl papildomų pasitikėjimą ir saugumą stiprinančių priemonių. Nuo 2001 m. šalys kasmet keičiasi informacija apie karines pajėgas, priima vertinamuosius vizitus į karinius dalinius, kviečia karinius inspektorius stebėti šalyse rengiamas didžiausias karines pratybas. Praėjusiais 2018 m. Lietuva pakvietė Baltarusijos karinius inspektorius stebėti didžiausių nacionalinių pratybų „Perkūno griausmas 2018“. 2017 m. Baltarusija pakvietė Lietuvos inspektorius stebėti pratybų „Zapad 2017“ dalies, vykusios Baltarusijos teritorijoje. Artimiausias Lietuvos kariuomenės inspektorių vizitas į Baltarusiją yra planuojamas balandžio mėn.

Lietuvos karinės oro pajėgos su Baltarusijos karinėmis oro ir oro gynybos pajėgomis turi tiesioginę „karštąją“ telefono liniją, kuri skirta operatyviam informacijos apsikeitimui apie orlaivių skrydžius palei Lietuvos ir Baltarusijos sieną.

Šalys, taip pat ir Lietuva, apie didžiausias nacionalines pratybas informaciją periodiškai pateikia ir ESBO susitikimų metu.

 

 

Lenkijos kariuomenės Generalinio štabo nuotrauka

 

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo Viešųjų ryšių karininkas mjr. Tomas Balkus, tel. (8 5) 219 6401, mob. 8 686 28035, el. paštas: [email protected]
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media