Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Pristatyta kilnojamoji paroda „Lietuvos Respublikos kariuomenės generolai 1919–1940 metais“

2012-12-04
image

2012 m. gruodžio 4 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje pristatyta Karybos istorijos (1795-1940) skyriaus vyriausiojo muziejininko Andriejaus Stoliarovo parengta kilnojamoji nuotraukų kopijų paroda „Lietuvos Respublikos kariuomenės generolai 1919-1940 m."


Ši paroda skirta penkiasdešimt keturiems karininkams, pakeltiems į bent vieną iš Nepriklausomos Lietuvos Respublikos kariuomenės generolo laipsnių. Joje pirmą kartą pateikiamos trumpos visų generolų karinės biografijos, iliustruotos tarnybos akimirkomis iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus nuotraukų rinkinių, privačių asmenų ir kolekcininkų archyvų (Algirdo Markūno, Aleksandro Steponenkos ir parodos autoriaus), kitų muziejų fondų (Biržų krašto muziejaus „Sėla" ir Raseinių krašto istorijos muziejaus), kai kurių internetinių šaltinių ir spaudos leidinių.


Šią parodą apipavidalino dailininkė Rasa Gumbrevičienė. Kilnojamoji paroda yra pažintinio-mokomojo pobūdžio, skirta eksponuoti Lietuvos krašto apsaugos sistemos kariniuose daliniuose, mokslo ir švietimo ir įstaigose, kt.

 

Pateikiame parodos organizatoriaus Andriejaus Stoliarovo parodos aprašymą.
Generolas (lot. generalis - vyriausiasis) - vienas aukščiausių karininkų karinių laipsnių, pradėtas teikti Prancūzijoje XVI a. Nuo XVII-XVIII a. generolo laipsnis buvo teikiamas ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenėje. Ilgainiui atsirado generolo laipsnių, susijusių ne tik su įvairiomis kariuomenės rūšimis, kitais kariniais laipsniais, bet ir su administracinėmis pareigomis (pvz., artilerijos generolas).


Atkurtos Lietuvos Respublikos kariuomenėje (1919-1940) generolo laipsnis buvo aukščiausiasis karininko karinis laipsnis, o tokio rango karininkas vadovavo įvairioms kariuomenės rūšims ir tarnyboms. Pradžioje generolo laipsniai buvo sudaromi pridedant kitą karinį laipsnį (pvz., generolas leitenantas), vėliau - pareigas (pvz., brigados, divizijos ir armijos generolas). Todėl 1919 m. rugsėjo 13 d. buvo paskelbti nauji kariniai laipsniai, o nuo rugsėjo 29 d. įvesti du generolo laipsniai - generolas leitenantas ir generolas, o nuo 1936 m. gruodžio 11 d. trys - brigados generolas, divizijos generolas ir generolas. Lietuvos kariuomenėje į generolo laipsnį buvo pakelti tik sausumos kariuomenės ir karo aviacijos karininkai. 1935 m. buvo pradėtas kurti karinis laivynas, tačiau generolo laipsnį atitikusio admirolo laipsnio laivyne nebuvo. Be to, kariuomenėje buvo įsteigtos pareigybės, susijusios su generolo laipsniu ir jo užimama vieta (pvz., ypatingųjų reikalų generolas, generolas kvartirmeisteris).


Per visą Nepriklausomybės laikotarpį Lietuvos kariuomenėje tarnavo penkiasdešimt aštuoni generolai, iš jų vienuolikai generolo laipsniai buvo suteikti carinės Rusijos ir baltagvardiečių bei Didžiosios Britanijos kariuomenėse, o keturiems iš jų bent vienas iš Lietuvos kariuomenės generolo laipsnių nebuvo suteiktas dėl kariškos kompetencijos stokos, pilietybės, sveikatos problemų, amžiaus, visiško lietuvių kalbos nemokėjimo arba tiesiog nesuspėjus to padaryti dėl mirties. Kai kuriems iš jų buvo palikti rusų tarnybos kariniai laipsniai, kurie vėliau buvo prilyginti atitinkamam generolo laipsniui Lietuvos kariuomenėje.


1990 m. atkūrus Nepriklausomybę buvo prisiminta senoji generolų laipsnių sistema -generolas leitenantas ir generolas. 1998 m. ji buvo pakeista - pradėta kelti į tris generolo laipsnius - brigados generolo, generolo majoro, generolo leitenanto. Tokie laipsniai naudojami sausumos kariuomenėje ir karo aviacijoje, o kariniame laivyne kaip atitikmenys generolui yra viceadmirolo ir admirolo laipsniai.

 

Nuotraukoje: Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas ir krašto apsaugos ministras dr. Leonas Bistras su karininkais prie Vyriausiojo kariuomenės štabo rūmų. Kaunas, 1926 m.
Pirmoje eilėje iš kairės sėdi: karo kapelionas A. Palubinskas, plk. M. Velykis, plk. ltn. J. Gricius, gen. L. Radus-Zenkavičius, gen. S. Žukauskas, dr. L. Bistras, plk. T. Daukantas, plk. ltn. J. Papečkys, gen. ltn. Jonas Galvydis-Bykauskas, gen. ltn. J. Kubilius, gen. ltn. J. Kraucevičius, gen. ltn. V. Nagevičius, gen. ltn. P. Šniukšta, krn./rusų tarnybos gen. mjr. A. Zarinas.

Antroje eilėje iš kairės stovi: plk. ltn. K. Skučas, 8-asis plk. ltn. K. Popeliučka, plk. V. Grigaliūnas-Glovackis, 14-asis plk. E. Vimeris. Penktoje eilėje iš kairės: 2-asis plk. J. Sutkus, 4-asis kpt. A. Gustaitis (Lietuvos nacionalinis muziejus).

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 facebooktwitterinstagram youtube 
 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media