Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Ginkluotė ir technika


RAKETINIS ORO GYNYBOS KOMPLEKSAS RBS70

 

Raketinį oro gynybos kompleksą RBS70 (toliau - RBS70) sukūrė Švedijos kompanija "Saab Bofors Dynamics", vykdydama Švedijos kariuomenės užsakymą pagaminti mobilią, trukdžių nepaveikiamą ir lengvai aptarnaujamą oro gynybos ginkluotę, veikiančią visose klimato juostose. Idėja sukurti RBS70 gimė 1967 m., bet tik po šešerių metų buvo pagamintas pirmasis prototipas. 1976 m. atlikti paskutinieji bandymai ir 1977 m. pristatyti Švedijos karalystės kariuomenės atstovams.

 

  

 

Šią ginkluotę savo ginklų arsenale turi 19 valstybių 5 kontinentuose, tarp jų - NATO šalys: Lietuva, Latvija, Norvegija, Čekija ir Vokietija. RBS70 yra artimo nuotolio oro gynybos kompleksas, kuris gali naikinti taikinius (priklausomai nuo naudojamos raketos tipo) 8 km nuotolyje ir 5 km aukštyje. RBS70 naudoti Irano ir Irako konflikte. Irano oro gynybininkai teigė, kad sunaikino iki 45 priešo oro taikinių. Gamintojo registruotose 1400 šaudymo pratybų RBS70 taiklumas - 94 proc., OGB šaudymo pratybų su RBS70 taiklumo vidurkis - 92 proc. RBS70 veikimo principas paremtas valdymo spinduliu (ginklas sukuria lazerio koridorių, kuriuo skrieja raketa). Šį koridorių valdo taikytojas. Jis privalo visą laiką sekti oro taikinį, kol raketa jį sunaikins. Pasaulyje dar nėra sukurta elektromagnetinė įranga, kuri skleisdama trukdžius, galėtų paveikti RBS70. Šiuo metu OGB naudojamos Rb70 Mk I tipo raketos. Raketa sprogsta suveikus kontaktiniam sprogdikliui (tiesioginis pataikymas) arba distanciniam sprogdikliui (raketai skriejant šalia taikinio).

 

  

 

 

 

RBS-70

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

 

Raketos tipas                               Nešiojamoji raketa                     
Taikinio sekimas Optinis sekimas
Veikimo nuotolis 0,3-5/7/8 km (Mk I/II/ BOLIDE)
Veikimo aukštis 3/4/5 km (Mk I/II/BOLIDE)
Pertaisymo laikas apie 10 s
TPĮ didinimas 7 kartus
Raketos svoris 24 kg
Sistemos svoris 60 kg
Atpažinimo "savas-svetimas (IFF) įranga"  Integruota į "Giraffe MkIV”"

 

 

 

APŽVALGOS RADARAS "Giraffe MkIV"

 

 

 

 

Giraffe MK IV yra mobilios apžvalgos radarų ir mūšio valdymo sistemos dalis, kurios paskirtis valdyti ugnį į oro taikinius oro gynybos sistemoje. Pagrindinė užduotis yra aptikti taikinius (lėktuvai, sraigtasparniai ir raketos), skrendančius žemame aukštyje, atpažinti ir priskirti oro gynybos ugnies vienetams. Integruota SA/S (Savas/Svetimas) įranga automatiškai identifikuoja orlaivius. MKIV projektas didele dalimi remiasi ankstesniais apžvalgos radarais, sukurtais Giraffe kompanijoje. Giraffe MKIV ženkliai geresnės technines savybės, lyginant su Giraffe MKII (PS70). Pastarieji patobulinimai apima tolesnį ir aukštesnį matomumo lauką, galimybę atskirti sraigtasparnius nuo kitų taikinių, ir labai gerą atsparumą/pasipriešinimą trikdžiams. Tam, kad užtikrinti lengvą valdymą atsižvelgiant į kompaktiškumą, operatoriaus funkcijos papildytos automatinėmis priemonėmis skirtomis taikinių aptikimui, sekimui, grėsmės įvertinimui ir taikinių paskirstymui. Radaras yra vikšrinė transporto priemonė, tai suteikia puikias galimybes naudoti radarą riboto pravažumo sąlygomis. Radaras ir C3 (Vadovavimo, valdymo ir ryšių) blokas su operatoriaus valdymo lenta yra išdėstyti priekaboje (radaro kabinoje), o generatorius ir ryšių jungtys - vilkike. Pakeliamos antenos stiebas sumontuotas ant priekabos ir gali būti pakeliama į 4 - 6 metrų aukštį, tai reiškia, kad taikiniai gali būti aptinkami dideliu nuotoliu, kai pats vilkikas lieka paslėptas. Generatorius, varomas vilkiko variklio, tiekia energiją radarui, tai suteikia lankstumo naudojant radarą. Yra galimybė prijungti Giraffe MKIV prie išorinio energijos šaltinio. Trys aktyvūs radarai gali būti sujungti į bendrą tinklą, sistemą. Ši sąlyga suteikia puikias radaro matomumo galimybes kalnuotoje vietovėje, trys radarai gali būti sugrupuoti dengti, matyti skirtingas kryptis, sektorius. Tokiu atveju, skirtingi radarai nuolat keičiasi informacija (aptiktais, sekamais taikiniais ir trikdžiais). Radarų, sujungtų į tinklą, siuntimas gali būti valdomas: pastovus siuntimas ir koordinuotas siuntimas. Tai leidžia apsisaugoti nuo antiradarinių raketų. Be to, kiekvienas iš trijų radarų gali leisti pasyviam (4 radarui) prisijungti į trijų-radarų tinklą. Pasyvus radaras priima duomenis apie taikinius ir grėsmės, įvertinimą. Radarui prisijungiant kaip vadovaujančiam - persiunčiama valdymo informacija. Taip pat paprastai 4 radaras gali pakeisti vieną iš aktyvių radarų. Sekimo ir mūšio valdymo funkcijos yra virtualiai pilnai automatinės. Operatoriaus užduotis stebėti monitorių ir papildyti automatines funkcijas įsikišant rankiniu būdu.

 

 

Apžvalgos radaro "Giraffe MkIV"

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

 

Antenos apsisukimas

 1 apsisukimas per sekundę

Taikinių aptikimas

 15 automatiškai/5 rankiniu būdu

Taikinio aptikimo atstumas

 50 km

Automatinis taikinių priskyrimas

 +

Integruota atpažinimo "savas-svetimas" sistema

 +

 

 

 

 

ARTIMO NUOTOLIO ORO GYNYBOS SISTEMA "STINGER"

 

  

 

Oro erdvės gynybos raketinio oro gynybos komplekso STINGER paskirtis - apginti kovos teritorijas, svarbius objektus nuo antpuolių iš oro, naikinti sraigtasparnius, transporto lėktuvus ir naikintuvus. STINGER naudoja "iššoviau-pamiršau" tipo raketą, kuri gali sunaikinti taikinį 5 km atstumu ir 3 km aukštyje.

 

 

  

 

 

 

Raketinis oro gynybos kompleksas STINGER buvo pradėtas gaminti 1977 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nuo 1986 m. STINGER buvo sėkmingai naudojamas Afganistano kare, todėl šią ginkluotę yra įsigijusios per 20 Vakarų šalių. Šiuo metu tai masiškiausiai gaminamas ir naudojamas šios klasės ginklas NATO šalių kariuomenėse. Lietuva įsigijo patobulintos modifikacijos kompleksus STINGER, kurie turi modernesnius, didesnės atminties kompiuterinius procesorius. Šio tipo raketų sistemos yra sumontuotos ant HMMWV ("Hammer") tipo transporto priemonių. Oro erdvės gynybos sistema STINGER susideda iš raketų paleidiklių, apžvalgos radaro AN/MPQ SENTINEL ir taktinio valdymo centro.


STINGER

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

 

 

Raketos tipas

Nešiojamoji raketa

Veikimo nuotolis 

 5,5 km

Veikimo aukštis

 3,5 km

Raketos svoris 

 10,1 kg

Sistemos svoris

 81,4 kg

 

 

 


 APŽVALGOS RADARAS "AN/MPQ-64 SENTINEL"

 

 

  

 

 

 

Paskirtis - stebėti oro erdvę ir siųsti duomenis apie orlaivius į taktinį operacijų centrą. Jis fiksuoja orlaivius 75 km atstumu ir didesniame nei 35 km aukštyje 360 laipsnių diapazonu. Radaras pateikia informaciją apie orlaivio tipą (lėktuvas ar sraigtasparnis), jo skridimo greitį, kryptį, aukštį, nuotolį, taip pat duomenis apie elektroninius trukdžius. Radare yra sumontuota identifikavimo sistema "savas-svetimas".

 

 

Apžvalgos radaro "AN/MPQ-64 SENTINEL"

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

 

Taikinių aptikimas iki 60
Taikinio aptikimo atstumas  75 km
Integruota atpažinimo „savas-svetimas" sistema +

 

 

 

 

 

PRIEŠLĖKTUVINĖ RAKETINĖ SISTEMA GROM

 

GROM - nešiojama priešlėktuvinė raketinė sistema, gaminama Lenkijoje nuo 1995 m. Priešlėktuvinė raketinė sistema GROM yra skirta naikinti vizualiai matomus ir infraraudonuosius spindulius skleidžiančius oro taikinius: tokius kaip transportinius lėktuvus, sraigtasparnius, naikintuvus ar nuotoliniu būdu valdomus orlaivius (NBVO). Sistemą sudaro raketos konteineris su raketa, paleidimo mechanizmas ir aušinimo baterija. GROM sistema paleidžiama nuo šaulio peties ir veikia „iššoviau-pamiršau" principu. Raketa turi į šilumą reaguojančią kovinę galvutę, kuri dar prieš šūvį „užsirakinusi" ant taikinio gali sėkmingai jį sunaikinti 3,5 km aukštyje 5,5 km nuotoliu. Su šia ginkluote karys naikinti oro taikinius gali iš padėčių stovint arba priklaupus iš apkaso, nuo laivo ar iš lėtai judančios transporto priemonės. GROM išsiskiria savo mobilumu ir galimybe panaudoti tiek pėstininkų padalinių ar objektų apsaugai nuo tiesioginių oro antpuolių, tiek diversinių ar kitokių operacijų vykdymui.

 

 

 

  
  
 

 

GROM

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

 

 

Sistemos svoris

16,5 kg

Šūvio nuotolis

400 m - 5,5 km

Šūvio aukštis

10 m - 3,5 km

Raketos greitis

650 m/s

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-03-19
Sprendimas: Fresh Media