Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Šiuolaikinis Karališkasis husaras


 

 

 

ŠIUOLAIKINIS KARALIŠKASIS HUSARAS

Viešpatie, padėk mums - Tėvynės laisvę ir garbę ginam!

Karališkasis husaras - tai ištikimybe, narsa ir kovingumu pasižymintis karys, kuris

puoselėja persipynusias 4-ojo pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulko karių ir LDK bei tarpukario husarų tradicijas ir kovotojo dvasią.

 

Karališkojo husaro išskirtinumas:

Husarai, kaip viena iš lengvosios kavalerijos rūšių, Lietuvoje atsirado XVI a. pirmojoje pusėje, vėliau jie tapo sunkiąja kavalerija, mūšyje taranu pralauždavusia priešo gretas. Atkūrus Lietuvos valstybę ir vykstant nepriklausomybės kovoms, husarams priskirti šarvuoti automobiliai. Husarai visą laiką saugojo Lietuvos valdovus ir jų šeimas, tarpukariu vienas husarų eskadronas lydėdavo prezidentus kelionėse.

Žodis „husaras" turi dvi kilmės versijas. Pagal pirmąją, šis žodis kildinamas iš vengrų kalbos žodžio „huszar" („husz" - dvidešimt), remiantis tuo, kad nuo dvidešimties dvarininkų į kariuomenę buvo ruošiamas vienas šarvuotas ir ginkluotas raitelis. Remiantis antrąja versija, žodis „husaras" kilęs iš lotyniško žodžio „cursus", reiškiančio reidą, antpuolį. 

Husarai pasižymėjo ypač aukšta motyvacija, beatodairiška narsa, išskirtiniu meistriškumu ir savarankiškumu. Dėl šių savybių kiekvienas husarų kovinis vienetas buvo išskirtinai efektyvus.

Karališkasis husaras sujungia husarišką narsą su vienintelio Lietuvos karaliaus garbe ir šlove, todėl šie kariai yra ne tik narsūs kovotojai, bet ir išmintingi, įžvalgūs ir unikalūs kariai. Karališkos garbės susijungimas su husarų narsa ir istorija simbolizuojamas ir husarų ženkle.

 

Karališkųjų husarų išskirtinės tradicijos:

· Kasmet, minint Vėliavos įteikimo dieną, nauji bataliono kariai duoda priesaiką vėliavai, rengiamas  narsaus husaro kelias (organizuojama šventė ne tik kariams, bet ir miestiečiams);

· Aktyviai dalyvaujama Panevėžio miesto renginiuose ir socialinėse paramos akcijose kartu su miestiečiais;

· Jau daugiau nei 20 metų vykdoma Kalėdinė paramos akcija (anksčiau pulko karininkai savo surinktomis lėšomis remdavo našlaičius, karių netekusias šeimas), kurios metu bataliono kariai savo lėšomis remia socialiai remtinas Panevėžio miesto ar rajono šeimas (kasmet lankomos vis kitos šeimos);

· 2 kartus per metus (žiemą ir vasarą) batalione organizuojamos 7 dienų trukmės pilietinio ir patriotinio ugdymo stovyklos Panevėžio miesto ir rajono socialiai remtinų šeimų vaikams.

 

Taktika

Husarai - mobili ir autonomiška jėga, vidutinio sunkumo, labai greita ir universaliai panaudojama kavalerija, lemdavusi Lietuvos kariuomenės pergales prieš dažnai didesnį priešą. Husarų taktika pasižymėjo  gebėjimu kontroliuoti teritorijas, staigiai atakuoti priešą tiesioginiu smūgiu, taip išsklaidant jo rikiuotę.

Salaspilio (Kircholmo) mūšyje (1605 m.) pasiekta didžiausia LDK kariuomenės pergalė, pagrindinė šio mūšio smogiamoji jėga - tūkstantis husarų, lėmusių, kad lietuviai sutriuškino tuo metu Europoje stipriausią švedų kariuomenę. Lemiamame mūšio etape 300 husarų lauko viduryje apsupo švedų pėstininkus, taip sukurdami galimybę pėstininkams ir lengvajai kavalerijai sumušti švedus flanguose, apsupti likusias pajėgas.

Nugalėti šiame ir kituose mūšiuose husarams leido išskirtinė taktika: jie priešą puldavo glaustomis gretomis, į dvi eiles išrikiuotais būriais. Nors husarų rikiuotė buvo labai tanki, ji pasižymėjo sinchroniškumu, galėjo netikėtai smogti į kitą priešo rikiuotės vietą, negu buvo galima tikėtis.

 

Šiandien karališkasis husaras kovoje atpažįstamas iš narsos ir pasiaukojimo, jam būdingas ne tik kovingumas, bet ir sumanumas, strateginis mąstymas. Šiuolaikinis karališkasis husaras sumaniai ir greitai priima sprendimą. Puikiai pažinodami teritoriją ir būdami mobilūs, husarai gali greitai sutelkti pajėgas ir tiksliai smogti priešui ten, kur jis mažiausiai tikisi, ir vėl išsisklaidyti. Be išvardintų savybių, šiuolaikiniam husarui būdingas ir gebėjimas kovoti bet kokiomis sąlygomis.

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2016-02-02
Sprendimas: Fresh Media