Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena paminėta Šalčininkuose

2017-03-11
image

Kovo 11 d. Šalčininkuose iškilminga karių eisena, rikiuote, salvėmis, ginkluotės, ekipuotės ir technikos paroda visuomenei minėta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. Kartu pažymėtos ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės įkūrimo 26-osios metinės bei šią dieną lygiai prieš metus tarnybą pradėję atkurtos KASP Šalčininkų 809-sios pėstininkų kuopos kariai.

 

„Lietuvos Nepriklausomybė neatsiejama nuo laisvės kovų. 1918 m. vasario 16 d. tautos atstovų ištartą laisvės žodį realybe sunkiose kovose pavertė Lietuvos kariai savanoriai. Ištisą dešimtmetį savanoriai partizaniniame kare po karo priešinosi sovietų okupantams. Kovėsi vienui vieni su daug stipresniu priešininku," - sveikindamas susirinkusiuosius sakė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

 

Viceministras E. Kerza dėkodamas KASP kariams pabrėžė, kad „jūs - kariai savanoriai, esate ta grandis, kuria mes didžiuojamės. Keičiasi laikas, bet nesikeičia jūsų pareigos, ištikimybė Tėvynei."

 

„Prieš 26 metus Lietuva pasirinko savo kelią ir šiandien Kovo 11-oji - mus vienijanti šventė vardan mūsų bendros ateities ir kartu skatinanti įvertinti kiek svarbi yra laisvė", - sakė Šalčininkų rajono meras Zdislav Palevič. Pasak jo, 809 kuopos kariai yra puikus atsidavimo savo šaliai pavyzdys.

 

„Istorijos pamoka ta, kad šis kraštas turi žemės tiek, kiek jos kariai sugebėjo apginti. Šio krašto keliai ir akmenys pakelėse yra liudininkai kaip judėjo skirtingos kariuomenės skirtingomis kryptimis. Kovo 11-oji yra ta diena kai atgimė laisva ir demokratiška mūsų valstybė", - sakė KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-sios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Renatas Spėčius. Pasak jo, taip pat bendradarbiavimas su vietos savivalda padėjo prieš metus atkurtai KASP Šalčininkų kuopai augti ir stiprėti.

 

Prieš metus prisiekę kariai savanoriai buvo pirmosios iš naujų septynių KASP kuopų, kurias numatyta įsteigti 2016-2017 metais, stiprinant šalies gynybinius pajėgumus. Šiuo metu jau įsteigtos penkios naujos kuopos (Biržuose, Kalvarijoje, Klaipėdoje, Kaišiadoryse).

 

Renginio metu Šalčininkų miesto centrinėje aikštėje pagerbti geriausi rinktinės kariai savanoriai. Taip pat prisiminti 1991-ųjų metų sausio, gegužės, liepos ir rugpjūčio tragiškomis dienomis žuvę atkurtos Nepriklausomos Lietuvos kariai-savanoriai ir valstybės pareigūnai. Žuvusiųjų atminimas buvo pagerbtas tylos minute, visų susirinkusiųjų vardu išneštos gėlės padėti prie Laisvės gynėjo, pasieniečio Gintaro Žagunio kapo.

 

Miesto aikštėje kariai išskleidė palapinių miestelį ir pristatė Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų turimą ginkluotę, ekipuotę ir teshniką. Daugiausia vietos gyventojų dėmesio sulaukė karių technika - vieni smalsiai landžiojo po šarvuotį M113, kiti - varstė visureigio Humvee, treti fotografavosi prie šarvuoto Toyota visureigio.

 

Atvykusieji į renginį taip pat galėjo apžiūrėti Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių fotografijų parodą, pasivaišinti kariškomis vaišėmis. Turimą techniką, ginkluotę ir įrangą pristatė Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Pasieniečiai surengė kinologų su tarnybiniais šunimis pasirodymą, koncertinę programą dovanojo KASP bigbendas ir choras „Vilnius".

 

Renginyje Karo prievolės komplektavimo tarnybos Regioninių karo prievolės ir komplektavimo skyrių kariai susidomėjusius supažindino su kario profesija, patarė kaip pasirinkti tinkamą tarnybos būdą, papasakojo kokie laukia iššūkiai, socialinės garantijos.

 

1991-ųjų metų sausio 17 dieną, po Sovietų Sąjungos bandymo ginkluota jėga nuversti teisėtą Lietuvos vyriausybę, Aukščiausioji Taryba priėmė Įstatymą dėl Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) įkūrimo. Remiantis šiuo įstatymu oficialiai pradėjo veikti Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT, 1998 m. reorganizuota į KASP). Įstatymas įteisino ir juridiškai legalizavo jau veikiančias savanorių formuotes, sudarė prielaidas paskirti vadovybę, formuoti dalinius. Įkūrus Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą, buvo išspręstas vienas esminis uždavinys - į valstybės gynimą oficialiai buvo įtraukta visuomenė, kuri valstybę jau gynė remdamasi įstatymu.

 

Oficiali SKAT Vilniaus rinktinės (dabar - KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės) įkūrimo data yra 1991 m. kovo 1 d., kai buvo patvirtintas pirmasis rinktinės etatų sąrašas. 1992 m. lapkričio 23 d., minint Lietuvos kariuomenės dieną, Katedros aikštėje Vilniuje rinktinei buvo įteikta kovinė vėliava. 1999 m. sausio 15 d., siekiant įamžinti Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio partizanų apygardų vardus, Rinktinei suteiktas vardas ir ji vadinama Didžiosios Kovos apygardos 8-oji rinktinė.

 

Krašto apsaugos savanorių pajėgas sudaro štabas ir šešios rinktinės, apimančios visą Lietuvos teritoriją. Šiuo metu KASP tarnauja daugiau nei 4600 karių savanorių ir daugiau nei 500 profesinės karo tarnybos karių, kurie yra rengiami Lietuvos Respublikos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, tarptautinėms operacijoms, treniruojami kolektyvinei sąveikai su reguliariosiomis pajėgomis, rengiasi šalies gynybai teritoriniu pagrindu, taip pat teikia pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms.

 

Nuotraukų autorius Vitalij Otkinskij

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media