Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Specialiųjų operacijų pajėgos

Lietuvos kariuomenės specialiosios pajėgos pradėjo formuotis 1995 m. Tai buvo nedidelis karinis vienetas, kuris vėliau tapo atskira Lietuvos kariuomenės dalimi. Oficialiai Specialiosios pajėgos įsteigtos 2004 m., kai atskiriems specialiųjų operacijų vienetams pradėjo vadovauti bendras štabas ir buvo įkurtas Specialiųjų operacijų junginys (SOJ).

 

Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų junginys 2008 metų balandžio 3 d. de jure tapo specialiųjų operacijų pajėgomis (SOP). Būtent ši data laikoma SOP gimtadieniu.

 

Specialiųjų operacijų pajėgų branduolį sudaro Ypatingosios paskirties tarnyba (YPT), Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas (VDJB), Kovinių narų tarnybą (KNT) ir Mokymo ir kovinės paramos centras (MKPC). Specialiųjų operacijų pajėgos yra formuojamos remiantis savanoriškumo, atrankos bei specialaus parengimo principais.

 

Specialiųjų pajėgų užduotys - specialioji žvalgyba, tiesioginiai veiksmai ir karinė pagalba.

 

Specialiosios pajėgos taip pat vykdo ir kitas atskiras užduotis, tokias kaip svarbių asmenų apsaugą taikos metu. Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgos gali būti pasitelktos Lietuvos teritorijoje taikos metu tais atvejais, kai teisėtvarkos institucijos neturi reikiamų pajėgumų ar jų neužtenka reaguoti į teroristinius išpuolius. Dėl savo galimybių specialiosios pajėgos yra šalies pagrindinės greitojo reagavimo pajėgos, vykdančios kovos su terorizmu bei esant suvereniteto pažeidimui operacijas.

 

Specialiųjų operacijų pajėgų įkūrėjai koviniam eskadronui yra davę „Aitvaro" vardą. Pagal baltų mitologiją, Aitvaras - atmosferos, vandens, debesų saugotojas, turintis ryšį su žeme ir jos turtais. Aitvaras - nepaprastai greitas, dinamiškas, galingas, buvo siejamas su keturiais Visatos elementais: ugnimi, vandeniu, oru ir žeme, globojo gerus žmones, o bloguosius, pasivertęs viesulu ar ugniniu žalčiu, baudė.

 

SOP eskadronas „Aitvaras" nuo 2002 m. iki 2004 m. dalyvavo operacijoje „Tvirta Taika" Afganistane. Nuo 2005 m. iki 2006 m. SOP eskadronai budėjo NATO greitojo reagavimo pajėgų (angl. NRF) sudėtyje.

SOP kariai dalyvavo ne vienose svarbiose tarptautinėse specialiųjų operacijų pajėgų pratybose tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse. 2006 m. - kovos prieš terorizmą pratybos „Shamroc Key 06" buvo surengtos Lietuvoje, 2007 m. - sąveikos tarp NATO ir Jungtinių Tautų bei kitų šalių sausumos, oro bei jūros konvencinių ir specialiųjų pajėgų pratybos „Cold Response 07" Norvegijoje, 2008 m. vasarį SOP kariai intensyviai ruošėsi vykdyti kelių tipų NATO operacijas pratybose „Double Strike 08" Klaipėdoje, o rugsėjį dalyvavo vienose didžiausių praeitais metais NATO vadovaujamose tarptautinėse specialiųjų operacijų pajėgų pratybose „Jackal Stone 08" Rumunijoje.

 

Nuo 2007-ųjų SOP kariai dalyvavo NATO vadovaujamoje Tarptautinių saugumo paramos pajėgų misijoje Afganistano pietuose.


„Misijoje Afganistano pietuose mes įgijome daug patirties, kovodami kartu su kitų specialiųjų operacijų vienetų kariais. Man ir visiems mūsų kariams - žaliukams, jėgeriams, koviniams narams - svarbiausia, kad įveikėme daug sunkių ir svarbių užduočių, o mūsų ryžtą ir drąsą aukštai įvertino mūsų kolegos. Pastangos turi prasmę, - mes tęsiam garbingas savo šalies karines tradicijas, garsindami Lietuvos vardą," - Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgų karys grįžęs iš misijos Afganistane.

 

 

 

 
 

 LK Specialiųjų operacijų pajėgų kariai gerbia ir laikosi Lietuvos pokario kovotojų tradicijų 

 LK Specialiųjų operacijų pajėgoms 2011 metais buvo įteikta kovinė vėliava

 

 

LK SOP informacija ir nuotraukos

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2017-03-06
Sprendimas: Fresh Media