Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Skambiai paminėtas Zarasų karinės operacijos šimtmetis

2019-08-25
image

Rugpjūčio 24-25 d. Zarasuose ir jo apylinkėse paminėtas Lietuvos kariuomenės surengtos didelio masto savarankiškos karinės operacijos Nepriklausomybės kovų metais šimtmetis.

 

Rugpjūčio 24 d. besidominantiems Nepriklausomybės kovų ir Zarasų krašto istorija buvo organizuota ekskursija su Nepriklausomybės kovomis susijusiomis vietomis. 
Rugpjūčio 25 d. prieš oficialiąją ceremoniją buvo atidengtas paminklas „Laivės aukuras“, skirtas Nepriklausomybės kovų Zarasų krašte šimtmečiui, vėliau Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios, po kurių Lietuvos kariuomenės kariai įžygiavo į Sėlių aikštę, kur vyko pagrindinis šventės renginys.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono vadas mjr. Egidijus Čiūtas, kalbėdamas susirinkusiems Zarasų miesto gyventojams ir svečiams, pabrėžė šios karinės operacijos svarbą. Zarasų operaciją drąsiai galime vadinti karine Nepriklausomybės Akto versija - buvo aiškiai ir principingai įrodyta, kad Lietuva yra Nepriklausoma ir dėl jos teritorinio vientisumo bus kaunamasi be jokių kompromisų. Kas buvo deklaruota žodžiu, buvo paremta veiksmu. Tai įkvepia.“- sakė Gedimino štabo bataliono vadas.

 

Centrinėje miesto aikštėje ginkluotę ir techniką bei įrangą demonstravo Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo, Ryšių ir informacinių sistemų, Brigados Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos ir Karaliaus Mindaugo Husarų batalionų bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariai,  policijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo bei Valstybinės sienos apsaugos tarnybų (VSAT) pareigūnai, Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) ir Karo istorijos klubo „Grenadieriai“ nariai. Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos atstovai kvietė susipažinti su tarnyba ir jos būdais Lietuvos kariuomenėje.

 

Miesto aikštėje susirinkusius šventės svečius sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, Lietuvos kariuomenės ir Zarasų miesto savivaldybės atstovai, ant Nepriklausomybės kovose žuvusių karių savanorių kapų padėtos gėlės, Sėlių aikštėje iškilmingai prisiekė LŠS nariai, o juos palaimino arkivyskupas Gintaras Grušas, Garbės sargybos kuopos kariai atliko defilė programą, aidėjo Artilerijos šūviai su dedikuotomis salvėmis bei koncertavo Lietuvos kariuomenės orkestras.
Pasibaigus VSAT kinologų pasirodymui vyko šventinis koncertas „Laisvės spalvos“, vėliau Zarasų m. savivaldybės salėje surengtoje konferencijoje „Nepriklausomybės kovos Zarasų krašte: bolševikų išstūmimo iš Lietuvos teritorijos šimtmečio minėjimas" dalyvaujantys istorikai apžvelgė to meto visuomenės nuotaikos Lietuvoje, kalbėjo apie Zarasų regiono kovas, jose dalyvavusius karius ir įvykdytą Zarasų išlaisvinimo operaciją bei kovų su bolševikais nušvietimą spaudoje. Taip pat buvo rodomas dokumentinis filmas apie Nepriklausomybės kovas su bolševikais Zarasų krašte.
Dauguma pakalbintųjų į šventę atėjusių miestelėnų džiaugėsi matytu reginiu. Zarasų m. gyventoja džiaugėsi galimybe pamatyti dabartinės Lietuvos karius, kurie, pasak jos, šiame mieste retai matomi. Mažieji šventės dalyviai smalsiai apžiūrinėjo karių techniką ir gausiai veržėsi įveikti karių parengtas užduotis. Pradinių klasės mokinys Arnordas džiaugėsi patirtais įspūdžiais ir tuo, kad galėjo įlipti į šarvuotį M113.

1919 08 23-25 vykusios Zarasų operacijos metu Lietuvos kariuomenė pasiekė įsimintiną pergalę ir privertė bolševikus pasitraukti iš Lietuvos. Išlaisvinant Zarasus dalyvavo ir 1-asis pėstininkų didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino pulkas, todėl rugpjūčio 25 d. minima Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono diena.


 

Srž. sp. Ievos Budzeikaitės nuotraukos

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media