Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Psichikos sveikatos užtikrinimas sugrįžus namo: tolesnė vado atsakomybė

 

Patyrę karinių vienetų vadai ir psichologinės paramos specialistai supranta, kad laikotarpis pasibaigus tarptautinei operacijai gali būti ypač sunkus psichikos sveikatos išlaikymo prasme. Tikėtina, kad karinių operacijų patirtis kariams padarys vienokį ar kitokį poveikį. Kariai gali sugrįžti namo labiau vertindami savo pačių gyvenimą ir savitarpio santykius su kitais žmonėmis, turėdami gyvenimo tikslą ir didžiuodamiesi savo laimėjimais. Tačiau nemažai karių prisipažįsta, kad sugrįžus namo jiems reikalingas ilgas pereinamasis laikotarpis.

 

Kai kurie sugrįžę iš tarptautinės operacijos kariai iš pradžių bando nekreipti dėmesio į psichologines problemas, tačiau po kurio laiko problemos tampa akivaizdžios. Karinių vienetų vadai įspėja, kad reikia būti ypač atidiems 3-6 mėnesius po grįžimo iš operacijos, nes tada gresia didžiausias probleminės elgsenos pasireiškimo pavojus. Karinių vienetų vadų apklausa, kaip ir kitų tyrimų duomenys, parodė, kad psichologinę paramą būtina teikti ne tik tuoj po karių sugrįžimo iš operacijos, bet tęsti ją ir toliau.

 

Kai kurie kariniai vienetai po tarptautinės operacijos kurį laiką praleidžia kartu, ir tai leidžia vadams pratęsti karių stebėjimo periodą. Kiti vienetai yra paleidžiami, ir kariai individualia tvarka gali sugrįžti į savo operacijose nedalyvavusius karinius vienetus. Šiuo atveju sugrįžusiojo kario vadas turi stebėti jo psichologinę būklę.

 

Egzistuoja keletas perėjimo prie gyvenimo namuose problemų, kurias vadai dažnai patys sprendžia bendradarbiaudami su psichologinės paramos specialistais. Iš tikrųjų daugelis valstybių sugrįžusiems į tėvynę kariams organizuoja streso įveikimo ar kitokias oficialias programas, kurios padeda vieneto kariams ir jų šeimų nariams sužinoti apie adaptavimąsi darbe ir šeimoje baigus tarnybą tarptautinėje operacijoje.


Norėdami padėti karinio vieneto kariams pasiruošti išbandymams, laukiantiems po tarptautinės operacijos, vadai turi žinoti, ko tikėtis šiuo laikotarpiu. Vadai, žinantys apie šiuos įprastus pokyčius, taip pat gali įvertinti, ar kariui pasireiškianti reakcija normali ar perdėta.

 

Adaptavimasis šeimoje reikalauja laiko. Adaptacija sugrįžtančiam iš tarptautinės operacijos karinio vieneto kariui ir jo šeimos nariams gali ir nebūti tokia paprasta kaip sutikimo ceremonija. Socialiniai vaidmenys pasikeičia, šeimos nariai įpranta prie kasdienio gyvenimo be tarnaujančio kario. Artimų santykių atkūrimas reikalauja laiko. Žmogus gali turėti perdėtų lūkesčių, tačiau realybėje kiekvienam prireikia laiko iš naujo prisiderinti, o šeimai apsiprasti su sugrįžusio kario buvimu.

 

Nepasitenkinimas gyvenimu dalinyje. Nors prisitaikymo laipsnis įvairuoja priklausomai nuo tarptautinės operacijos, kariai dažnai kalba apie prieštaringus jausmus sugrįžtant prie įprastinių pareigų nuolatinėje dislokacijos vietoje. Gyvenimas dalinyje gali pasirodyti ne toks prasmingas, karys tampa ne toks savarankiškas nei tai buvo tarptautinės operacijos metu. Įpratę prie adrenalino antplūdžio kraujyje per įtemptas operacijas, kai kurie vieneto kariai yra labiau linkę į rizikingus poelgius, pavyzdžiui, greitą vairavimą. Suvokdamas, kokį didžiulį pasikeitimą psichologinio krūvio ir atsakomybės prasme išgyvena karys, vadas gali jam labai padėti pereinamuoju laikotarpiu. Vadas sprendžia šią problemą, ieškodamas galimybių kario profesiniam tobulėjimui, panaudodamas kario kompetenciją pratybose ir akcentuodamas asmeninio saugumo reikšmę.

 

Intensyvioms reakcijoms nuslūgti reikia laiko. Normalu, jei grįžusieji iš itin įtemptų tarptautinių operacijų, labai jautriai reaguoja į įvykius, į kuriuos anksčiau nekreipdavo dėmesio. Pavyzdžiui, žmogus gali labai jautriai reaguoti į durų trankymą ar transporto grūstis. Ilgainiui jo jaudrumas turėtų sumažėti.

 

Artimas bendravimas - nelengvas uždavinys. Tarptautinės operacijos metu tarp karinio vieneto karių užsimezga labai artimi ryšiai. Jie išmoksta pasitikėti ir pasikliauti vienas kitu, nors neretai vienas kitam ir įgrysta. Sugrįžusiems kariams kartais yra sunku užmegzti santykius su nedalyvavusiais tarptautinėje operacijoje žmonėmis. Dažnai jie nežino, kaip kalbėti su žmogumi, kuris neturi panašios patirties. Mokymasis artimai bendrauti su žmonėmis yra esminis reintegracijos elementas, o reintegracija yra gana lėtas procesas.

 

Vadai gali pasinaudoti kasdien atsirandančiomis galimybėmis ir išspręsti su adaptavimusi susijusias problemas. Taip pat jie gali dar labiau akcentuoti mintį, kad daugumos vieneto karių reikalai susitvarkys, nors, žinoma, kai kuriems iš jų ilgainiui gali prireikti paramos palaikant psichikos sveikatą. Vadai turėtų žinoti, kad vieneto kariai gali turėti dvejonių dėl kreipimosi į psichologinės paramos specialistus, nors jiems nuolat kartojama, jog kreipimasis į specialistus vertinamas, kaip tvirtos valios ir drąsos ženklas. Šios minties akcentavimas vieneto kariams patvirtina mintį, kad rūpinimasis psichikos sveikata yra vienas iš prioritetų.

 

 

Skaityti kitą skyrių: Vadų rūpinimasis savo psichikos sveikata

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-22
Sprendimas: Fresh Media