Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Vadų rūpinimasis savo psichikos sveikata

 

Karinių vienetų vadai, kaip ir kariai, nėra apsaugoti nuo operacijų metu pasireiškiančio streso ir prisitaikymo prie gyvenimo namuose sugrįžus iš tarptautinės operacijos sunkumų. Visų karinių laipsnių vadai prisipažįsta išgyvenantys tuos pačius pereinamojo laikotarpio sunkumus kaip ir kiti kariai. Svarbiausia karinio vieneto vadui - pasitikrinti, kaip jam sekasi adaptuotis, ir nustatyti, ar jo psichikos būklė netrukdo jam dirbti ir ar ji nedaro poveikio santykiams šeimoje. Vadas įvertina, kaip jam sekasi pereinamuoju laikotarpiu prisitaikyti, įsiklausydamas į aplinkinių pastabas. Jei draugai ir šeimos nariai reiškia kritines pastabas dėl jo elgesio ir siūlo kreiptis pagalbos, tai ženklas, kad pereinamasis laikotarpis jam nesiklosto sklandžiai. Siekdami sėkmės ilgalaikėje perspektyvoje, vadai turėtų būtinai dažniau daryti pertraukėles ir mažinti darbo ir tarnybos keliamą įtampą, rūpintis ir stebėti save, o prireikus pasikonsultuoti su specialistu.

 

Vadas irgi neapsaugotas nuo streso


„Aš sugrįžau iš misijos, tačiau nedalyvavau streso įveikimo programoje. Kartais aš negalėdavau suvaldyti mane užplūdusių emocijų. Patyriau vieną trauminį įvykį ir nesuvokiau, kad galiu patirti dar vieną. Man nepakako išminties pačiam susiprasti, kad pasireiškė potrauminio streso sindromas. Apie vyresniuosius karininkus niekas nepagalvoja. Mes visada patys kalčiausi. Mums reikėtų kur kas labiau susirūpinti dėl savo būklės <...> aš lioviausi vairavęs automobilį. Kalbėjausi apie šią problemą su pažįstamais ir artimaisiais. Visiems turėjau paaiškinti, kokia kai kurių mano poelgių priežastis. Turėjau peržengti savo ego ir prisipažinti, kad turiu problemą. Papasakojau apie savo patirtį pavaldiniams: „Jei  tai atsitiko man, gali atsitikti ir jums, tik nebijokit kam nors pasipasakoti."


Karinių vienetų vadų apklausa

 

Išvada

 

Psichologinis tinkamumas yra esminis bendrojo pasirengimo operacijoms elementas. Karinių vienetų vadai ir patys kariai yra atsakingi už psichologinį pasirengimą (kaip vieną iš bendrojo pasirengimo elementų), leisiantį susidoroti su sunkumais operacijų metu. Tai reiškia, kad karinio vieneto vadas turi kuo geriau pasinaudoti neformalaus ir oficialaus psichologinio pasirengimo įvertinimo rezultatais, kitaip sakant, pastebėti elgsenos požymius, kurie kalba apie tam tikras problemas, ir žinoti, kada ir kaip kreiptis į karinius psichologinės paramos specialistus įvertinimo. Karių, vadų ir psichologinės paramos specialistų partnerystė gali sustiprinti karinio vieneto psichologinį pasirengimą. Užtikrindami karinio vieneto karių psichikos sveikatą, karinių vienetų vadai formuoja karių psichologinį atsparumą, kad karinis vienetas efektyviai išlaikytų kariško gyvenimo išbandymus visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose.

 

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-22
Sprendimas: Fresh Media