Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Kaip ir kada vertinti karinio vieneto psichologinį mikroklimatą?

 

Neformaliai karinio vieneto psichologinį mikroklimatą vadas vertina visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose, klausydamasis, ką kalba jo pavaldiniai. Jis tai daro įvairiomis aplinkybėmis: per sporto varžybas, valgykloje ir laisvu laiku po darbo dienos. Neretai psichologinį mikroklimatą jis vertina ir per patį tarptautinės operacijos vidurį.

 

Užčiuopti pulsą


„Kartą su savo būriu dalyvavome rizikingoje operacijoje. Mums visiems buvo truputį baugu, nes nepažinojome teritorijos ir nežinojome, ko tikėtis. Buvome labai susikaupę. Tam tikri ženklai rodė, kad kai kurie iš mano vyrų susvyravo. Aš nutariau trumpam sustoti saugioje vietoje. Kiekvienam būrio nariui priminiau, kaip gerai jis pasirodė pratybose ir paprašiau veikti taip, tarsi tai būtų pratybos. Pasakiau, kad esame komanda ir turime vienas kitu pasitikėti ir veikti išvien. Sugrįžę atgal į bazę, aptarėme tai, ką kiekvienas iš mūsų jautė vykdydamas operaciją ir kaip remiantis įgyta patirtimi toliau tobulinti bendrą darbą".


Karinių vienetų vadų apklausa

 

Tokie neformalūs momentai vadui daug pasako apie jo vieneto psichologinį mikroklimatą, tačiau vien jais pasikliauti nepakanka. Įvertinimas neformalioje aplinkoje gali sudaryti sąlygas atsiskleisti tiems kariams, kurie oficialioje aplinkoje garsiai nepasako savo nuomonės, tačiau šių karių nuomonė nebūtinai atspindi daugumos požiūrį ar susirūpinimą. Be to, kai kurie žemesnio laipsnio kariai gali nedrįsti atvirai kalbėti vado akivaizdoje arba tada, kai pokalbio vadžias savo rankose turi aukštesnio laipsnio karys, kitaip sakant, dėl galių disbalanso.

 

Remiantis vien neformaliu įvertinimu, karinio vieneto vadui sunku ilgesnį laiką sistemingai sekti nuotaikų kaitą. Neišnaudodamas oficialaus mechanizmo pokyčiams stebėti, vadas negalės nustatyti, ar jo veiksmai gerinant psichologinį mikroklimatą buvo efektyvūs. Norėdamas objektyviau įvertinti vieneto psichologinį mikroklimatą, vadas gali suskaičiuoti problemiškos elgsenos atvejus. Prie problemiškos elgsenos atvejų skirtini drausmės pažeidimai, nelaimingi atsitikimai, susižeidimai, nepateisinti nebuvimai ir biuleteniai dėl ligos. Paprastai vienete šie faktai dokumentuojami. Deja, šie požymiai neatlieka „ankstyvojo įspėjimo sistemos" funkcijų, kadangi jie tik parodo, kad dalinyje jau yra rimtų su psichologiniu mikroklimatu susijusių problemų. Taigi sistemingas oficialus įvertinimas gali būti parankus būdas anksti atpažinti problemas, susijusias su karių psichologiniu mikroklimatu.

 

 

Skaityti kitą skyrių: Kaip vadui atlikti oficialų psichologinio mikroklimato įvertinimą?

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-23
Sprendimas: Fresh Media