Lithuanian Armed Forces
Go to starting pageSitemap Lietuviškai For the disabled

 

 

History

After the restoration of Independence of the Republic of Lithuania on 11 March 1990, the Lithuanian Armed Forces were re-established. One of the key objectives of the Armed Forces was not only to protect and defend our country, but also to withdraw the occupation army from Lithuania. However, at that time, the Soviet Armed forces, which were being pulled out from Germany, were moving across Lithuania. In order to ensure control and security, the Government of the Republic of Lithuania took a decision on 8 January 1992 to establish a unit within the National Defence System to control the transportation of military and hazardous freight across the territory of the Republic of Lithuania.

 

 

On 21 May 1992, interim railway transit inspection teams were set up in Vilnius and Siauliai. They were based at the premises taken over from the former military transport commandants' headquarters of the Russian Armed Forces and began their operations on 1 June 1992.

 

On 9 June 1992, the Inspectorate of Military and Hazardous Freight Transportation was established.

 

On 8 September 1993, an agency subordinate to the Inspectorate of Military and Hazardous Freight Transportation was set up at the Klaipėda state seaport.

 

On 22 March 1994, National Defence Minister Linas Linkevicius was appointed the Chief Commissioner for military and hazardous freight transit issues while the Chief Inspector of the Military and Hazardous Freight Transportation Inspectorate under the Civil Aviation Department, Algirdas Jurkevičius, was appointed as Commissioner.

 

On 7 November 1994, the Transportation Service under the National Defence Ministry was established. Lieutenant Colonel Algirdas Jurkevičius was appointed Commander of the Service. The first location of the Transportation Service was at the Civil Defence Department, Pamėnkalnio 30, in Vilnius.

 

On 19 April 1995, the insignia of the Transportation Service were approved.

 

On 29 July 1997, the Commander of the Motor Transport Service of the Motorised Infantry Brigade "Iron Wolf", Major Sigitas Butkus, was appointed Head of the Transportation Service.

 

On 25 June 1999, the Transportation Service under the National Defence Ministry was reorganised into the Transportation Service of the Lithuanian Armed Forces.

 

On 1 May 2000, the Transportation Service was incorporated into the Logistics Board of the Lithuanian Armed Forces.

 

From 1 May 2001 Transportation Service was assigned to the Lithuanian Armed Forces Logistics Command.

 

On 9 November 2001 Maj. Saulius Vainutis assigned as Chief of Transportation Service.

 

On 11 December 2001 Transportation Service was solemnly awarded with a subdivision flag at the National Defence Ministry.

 

From 04.02.2002 to 19.06.2006 Transportation Service and soon after – Centre of Movement control were led by Lt. Col. Gintautas Jucys.

 

Lithuanian troops deployed to international operations in Iraq and Afghanistan since 2004.

 

On 15 July 2003 Lithuanian Armed Forces Transportation Service reorganised into the Lithuanian Armed Forces Movement Control Centre.

 

On 19 June 2006 Lt. Col. Viktoras Rimgaila assigned as Chief of the Lithuanian Armed Forces Movement Control Centre.

 

On 6 September 2011 Lt. Col. Ričardas Valunta assigned as Chief of the Lithuanian Armed Forces Movement Control Centre.

 

On 11 December 2011 - 10th anniversary since unit flag was bestowed on the Movement Control Centre.

 

On 10 October 2014 Maj. Eimantas Juodzevičius assigned as Chief of the Lithuanian Armed Forces Movement Control Centre.

 

On 7 November 2014  commemoration of the 20th anniversary of the Movement Control Centre.

 

On 2015 Lt. Col. Gintautas Jucys assigned as Chief of the Lithuanian Armed Forces Movement Control Centre.

 
 
 
 

 
 
 

 

Updated on: 2017-01-27
Sprendimas: Fresh Media