Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Sprogmenų neutralizavimo kuopa baigė šio sezono planinio išminavimo užduotis

2012-12-01
image

Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopa (SNK) baigė šiais metais suplanuotas sprogmenų neutralizavimo užduotis. Darbymetis, prasidėjęs ankstyvą pavasarį, vyko iki lapkričio mėnesio pabaigos.


Ši Inžinerijos bataliono kuopa kiekvienais metais vykdo planinius ir neplaninius išminavimus. Kas tai yra? Planinis išminavimas - tai Lietuvos teritorijoje esančių nuo karų sprogmenimis užterštų teritorijų suplanuota sprogmenų paieška ir neutralizavimas. Atlikdami neplaninio išminavimo užduotis kariai į konkretų įvykį vyksta gavę pranešimus apie rastus sprogmenis Lietuvos teritorijoje.


Sprogmenų neutralizavimo darbus atliekančios kuopos skyriai yra paskirstyti po visą Lietuvos teritoriją, jie dislokuoti Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Alytuje, Klaipėdoje ir Tauragėje.

Pasak Inžinerijos bataliono karių, planinis sprogmenų neutralizavimas šiais metais vyko dideliu intensyvumu. Planinių operacijų metu kariai patikrino daugiau kaip 1,5 mln. kv. m plotą, kuris, palyginus su praėjusiais metais, - aštuonis kartus didesnis. Vien tik Kairių, Pabradės ir Kazlų Rūdos poligonuose kartu sudėjus patikrinta teritorija viršija du kartus praėjusiais metais patikrinto ploto. Šio sezono metu daugiausia karo laikų sprogmenų rasta Joskaudų miške (526 vnt.).


Iki spalio pabaigos pagal gautus iškvietimus SNK kariai iki spalio pabaigos atliko 874 neplanines sprogmenų neutralizavimo operacijas. 2011 m. tokių operacijų atlikta 855, o 2010 m. - 756.


Vykdydami neplaninį sprogmenų neutralizavimą kariuomenės išminuotojai per šiuos metus sunaikino 2 342 vnt. nesprogusių standartinių sprogmenų - artilerijos sviedinių, aviacinių bombų, minosvaidžio, priešpėstinių, prieštankinių minų, šovinių, rankinių granatų ir kitos amunicijos, likusios šalies teritorijoje nuo Pirmojo, Antrojo pasaulinių karų ir Sovietų okupacijos. O tai yra dvigubai daugiau negu 2010 m. (1 143 vnt. ) ir keliais šimtais daugiau nei 2011 (2 054 vnt.).


Įdomu tai, kad planiniam ir neplaniniam sprogmenų neutralizavimui užtikrinti buvo sunaudota pusę tonos sprogstamosios medžiagos. Kariai paskaičiavo, kad SNK vairuotojai, vykdydami nesprogusių standartinių sprogmenų naikinimo užduotis, su transporto priemonėmis nuvažiavo beveik pusantro šimto tūkstančių kilometrų. Anot karių, tai prilygsta beveik trims kartams aplink žemės rutulį arba 400 kartų pervažiuoti Lietuvą.


Nors planinis sprogmenų neutralizavimo sezonas šiais metasi jau baigėsi, tačiau darbymetis sprogmenų neutralizavimo specialistams tęsiasi toliau.  Inžinerijos bataliono kariai taip pat teikia paramą ir kitų Lietuvos kariuomenės padalinių kariams įvairių pratybų metu. Iki metų pabaigos planuojama kaip ir pernai atlikti 258 paramos operacijas. Taigi, „Inžinieriau, nesigailėk prakaito, brolių gyvybę saugai!".

 

Kariuomenės išminuotojai ragina šalies gyventojus radus sprogmenį elgtis atsakingai - jo nejudinti, neliesti ir jokiu būdu neardyti. Radę į sprogmenį panašų daiktą, gyventojai prašomi vietą pažymėti, įspėti aplinkinius ir paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 bei pranešti tikslią sprogmens radimo vietą. Operatyviai atvykę kariai išminuotojai sprogmenį saugiai išsiveš arba sunaikins vietoje.

 

Lietuvoje nuolat randama nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų likusių nesprogusių sprogmenų. Sprogmenimis yra užteršti ir buvę sovietinės kariuomenės poligonai. Kariuomenės išminuotojų duomenimis, nuo 1994 m. dėl neatsakingo elgesio su rastais sprogmenimis Lietuvoje žuvo ar buvo sužalota daugiau nei dešimt žmonių.

 

Daugiau informacijos: Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono Štabo Viešųjų ryšių karininkas kpt. Irmantas Genevičius, mob. tel. Nr. 8610 39 674.

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media