Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojams piko metas

2016-10-31
image

2014 m. pabaigoje prasidėję Nerijos forto, kuriame yra įsikūręs Lietuvos Jūrų muziejus, rekonstrukcijos darbai yra iššūkis tiek darbus atliekantiems darbininkams, tiek kariams. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos kariai nuo darbų pradžios ne vieną kartą vyko į darbų vietą pagal gautus iškvietimus apie rastus karo laikų sprogmenis.

 

Gausiausias radinys buvo aptiktas š. m. spalio 17 d. kai įmonė, vykdydama kasimo darbus, rado iš žemės kyšančius daiktus panašius į sprogmenis. Į įvykio vietą iškviesti Inžinerijos bataliono išminuotojai nustatė, kad tai Antrojo pasaulinio karo 150 mm artilerijos sviediniai. Išminavimo operacija truko dvi dienas. Buvo surasti 72 vnt. artilerijos sviediniai, kurie saugiai išgabenti į karinį poligoną ir sunaikinti. Spėjama, kad Nerijos fortas Antrojo pasaulinio karo metais buvo naudojamas kaip vokiečių ginklų sandėlis. Besitraukdami vokiečių kariai specialiai nuskandino artilerijos sviedinius į gynybinį griovį, kad neatitektų sovietų armijai.

 

Daugiausia sprogmenų randama Pirmojo bei Antrojo pasaulinių karų mūšių vietose. Inžinerijos bataliono sprogmenų neutralizavimo kuopa yra vienintelis padalinys Lietuvoje atliekantis karo laikų sprogmenų neutralizavimą. Kasmet kuopos kariai vyksta į daugiau nei 800 iškvietimų. Statistiškai, tai daugiau nei du iškvietimai per dieną. Lietuvos teritorijoje yra identifikuota per dešimt vietovių, kurios įvardijamos kaip ypatingai užterštos ir jose pagal patvirtintas procedūras yra nuolat vykdoma planinė standartinių sprogmenų paieška bei jų neutralizavimas. Visos planinės standartinių sprogmenų paieškos operacijos yra vykdomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministrų įsakymu.

 

Pastebimas pranešimų apie rastus daiktus, panašius į sprogmenis, sezoniškumas. Paprastai, sprogmenų neutralizavimo specialistams darbo padaugėja pavasario ir rudens sezonais, kai žmonės vykdo įvairius žemės ūkio darbus. Fiksuojamas net paros laiko, kada yra gaunami iškvietimai, dėsningumas. Daugiausia iškvietimų - po 17 valandos. Taip daroma prielaida, kad statybų įmonės, radusios sprogmenį, praneša apie radinį baigę darbus, taip sukeldamos pavojų sau ir aplinkiniams, bei apsunkindamos specialiųjų tarnybų darbus. Tamsiu paros metu yra sunkiau identifikuoti sprogmenį, o pati išminavimo operacija saugiai atliekama tik šviesiu paros metu. Policija privalo saugoti radinio vietą per naktį, o išminuotojams tenka tą patį atstumą važiuoti kitą dieną. Taip yra švaistomos valstybinės lėšos.

 

Norime priminti: radus daiktą, panašų į sprogmenį - sustoti, neliesti, perspėti kitus ir nedelsiant kviesti specialistus telefonu 112. Sulaukti pareigūnų ir jiems perduoti visą reikiamą informaciją. Taip atliekama pilietinė pareiga ir apsaugomi aplinkiniai. Už melagingus pranešimus apie padėtas „bombas", net jei tariamas sprogmuo tėra kitos paskirties metalo gabalas, gresia baudžiamoji atsakomybė.

 

Būtina suprasti, kad specialistų neutralizuotas sprogmuo - mažesnė grėsmė visuomenei. Būkime saugūs.

 

„Inžinieriau, nesigailėk prakaito, brolių gyvybę saugai!"
Kontaktinis asmuo - Sausumos pajėgų Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono l. v. Štabo S5 viršininko funkcijas kpt. M. Kazakevičius, tel. +370 622 31282, el. paštas: mantas.kazakevič[email protected]
Inžinerijos bataliono archyvo nuotraukos

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media