Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

NATO sąjungininkų ir partnerių Specialiųjų operacijų pajėgų vadų pavasario konferencija Lietuvoje

2018-04-25
image

    Šių metų kovo mėnesį Lietuvoje vyko NATO sąjungininkų ir partnerių Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) vadų trijų dienų konferencija, kuri pirmą kartą šalyje buvo suorganizuota dar 2012-ais metais. Ši konferencija organizuojama du kartus per metus skirtingose NATO šalyse. Konferencija Lietuvoje surengta siekiant tarptautinei SOP bendruomenei pristatyti kelias ypatingas datas: Lietuvos Nepriklausomybės ir Lietuvos kariuomenės atkūrimo šimtmečius. Be to, prieš 10 metų 2008 m. kovo 3 dieną Lietuvos Seimas patvirtino Lietuvos kariuomenės SOP, kaip ketvirtosios Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšies, oficialų įsteigimą.


    NATO sąjungininkų ir partnerių Specialiųjų operacijų pajėgų vadų konferencija organizuojama siekiant pateikti aktualiausią informaciją SOP vadams apie operacinę veiklą, strateginiu lygmeniu diskutuoti apie naujausius pakeitimus dėl NATO Rytų ir Pietų krypčių (angl. NATO Strategic Directions East and South) bei pastangų vystant NATO kontrterorizmo pajėgumus. Diskusijų metu konferencijos dalyviai dalijosi savo pozicijomis ir įžvalgomis dėl SOP vaidmens NATO kontekste kovojant prieš terorizmą ir planuojant veiksmus nenumatytais atvejais, taip pat dėl NATO Rytų partnerystės. Konferencijoje kalbėjęs Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis (buvęs Lietuvos SOP vadas) pristatė saugumo situaciją Baltijos regione, pabrėždamas tarpinstitucinės sąveikos svarbą sprendžiant šiuolaikinius saugumo iššūkius. Lietuvos SOP atstovai pasidalijo mintimis, kaip sustiprinti pajėgumus, atpažinti grėsmes, apsisaugoti nuo jų ir į jas reaguoti nacionaliniu ir regioniniu NATO SOP lygmeniu.


     Antrosios dienos vakare daugiau nei 230 konferencijos dalyvių ir kviestinių svečių dalyvavo iškilmingame renginyje ir priėmime, vykusiame Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, kur buvo paminėtas Lietuvos SOP 10-ies metų jubiliejus. Ir nors Pajėgų ištakos siekia daug senesnius laikus, 2008 m. kovo 3 d. Lietuvos Respublikos Seimo priimti pakeitimai dėl krašto apsaugos sistemos organizacijos ir Lietuvos SOP, kaip ketvirtosios Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšies, įteisinimo laikomi kertiniu žingsniu Pajėgų formavimuisi. Renginyje dalyvavo LR Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, NATO sąjungininkų ir partnerių SOP vadai, Lietuvos kariuomenės pajėgų vadai ir atstovai, daug garbingų svečių, kurie prisidėjo prie Lietuvos SOP augimo. Istorine inscenizacija svečiams buvo pristatytos Nepriklausomos Lietuvos ir Lietuvos kariuomenės atkūrimo šimtosios metinės bei Lietuvos SOP 10-metis. Inscenizacijos akcentu tapo vienas seniausių Lietuvos laisvės ir valstybingumo simbolių - Vytis, jo kelionė per Lietuvos istoriją, žūtbūtiniai mūšiai, nepriklausomybės kovos ir dešimtmetį trukęs „karas po karo" (pasipriešinimas Sovietų okupacijai po Antrojo pasaulinio karo) laikotarpis. Prie šios inscenizacijos įgyvendinimo prisidėjo Garbės sargybos kuopa, choras „Aidas", Lietuvos kariuomenės orkestras, Šaulių sąjunga, muzikinė grupė „Ugniavijas", Vytauto Didžiojo karo muziejus, Kauno karininkų ramovė, daug aktorių ir kitų profesionalų.


    Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas 1990-aisiais ir specifinė saugumo situacija regione lėmė SOP užuomazgų atsiradimą dabartinėje Lietuvos kariuomenėje - Savanoriškojoje krašto apsaugos tarnyboje (SKAT) susiformavo Ypatingos paskirties tarnyba (YPT), jėgerių batalionas (VDJB) LK Sausumos pajėgose ir Kovinių narų tarnyba LK Jūrų pajėgose. 2004 m. visi šie vienetai buvo sujungti ir tapo Specialiųjų operacijų junginiu (SOJ), kuris, nors ir turėjo pajėgų struktūrą, ketvirtąja pajėgų rūšimi Lietuvos kariuomenėje tapo tik 2008 metais. Šiandien Lietuvos SOP sudaro štabas, YPT, VDJB, KNT ir Mokymo ir kovinės paramos centras, įkurtas 2015 metais. Nepaisant nuolatinių Baltijos regiono saugumo iššūkių, Lietuvos SOP dalyvauja įvairiose tarptautinėse misijose remdamos NATO ir sąjungininkų pastangas. 2002-2015 m. Lietuvos specialiųjų operacijų eskadronas „Aitvaras" vykdė užduotis Afganistane. Dabar šioje šalyje NATO vykdo misiją „Tvirta parama" (angl. Resolute Support), prie kurios, stiprinant vietinių jėgos struktūrų pajėgumus, prisidės ir Lietuvos SOP. Pajėgų kariai aktyviai dalyvauja nacionalinėje mokymo misijoje ir jungtinės misijos mokymo grupės veikloje Ukrainoje, MINUSMA ir SOFIA operacijose.


    „Karas po karo" laikotarpio pamokos, šiuolaikinė tarptautinių misijų patirtis ir užmegzti tvirti ryšiai su sąjungininkais yra stiprūs atgrasymo elementai Lietuvos, Baltijos regiono ir NATO mastu. Lietuvos SOP glaudžiai bendradarbiauja, dalinasi patirtimi ir stiprina sinergiją ne tik su kitomis Lietuvos kariuomenės pajėgomis, bet ir su kitomis institucijomis, civilinėmis organizacijomis ir visuomene, taip stiprinant nacionalinį ir regioninį saugumą bei atsparumą. Anot iškilmingame renginyje dalyvavusio viceadmirolo Colin J. Kilrain'o, NATO Specialiųjų operacijų vadavietės (angl. NATO Special Operations Headquarters) vado, „Lietuvos SOP ir toliau smūgiuoja aukščiau savo svorio kategorijos ir mes, NATO SOP vadai, vertiname jų atsidavimą savo šaliai ir NATO aljansui. Nekantrauju pamatyti, kaip Lietuvos SOP tęs savo progresą ateityje bei laukiu jų 20-mečio jubiliejaus šventės 2028-aisiais."

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media