Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

„Baltijos šeimininkas 2013“: tinkamai organizuota priimančiosios šalies parama – karinių ir civilinių institucijų bendradarbiavimo rezultatas

2013-11-07
image

Spalio 31 d. prasidėjusiose Baltijos šalių pratybose „Baltijos šeimininkas 2013", kuriose Lietuvos, Latvijos ir Estijos civiliai ir kariai tobulina savo pajėgumus priimti atvyksiančias NATO sąjungininkų pajėgas galimos krizės atveju, jau matomos pagrindinės pratybų stipriosios pusės ir trūkumai. Tiek pratybų organizatoriai, tiek dalyviai patvirtina, kad svarbiausia priemonė sprendžiant kilusias problemas - tinkamas karinių ir civilinių institucijų bendradarbiavimas.

 

Šiais metais priimančiosios šalies paramos pratybose „Baltijos šeimininke 2013" Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje dalyvauja apie 150 dalyvių, iš kurių 30 - atstovai iš įvairių Lietuvos civilinių institucijų. Tiesiogiai ar konsultuojant telefonu pratybose patirties semiasi atstovai iš Krašto apsaugos, Ūkio, Finansų, Aplinkos, Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų, Žemės ūkio, Energetikos ministerijų, taip pat Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, AB „Lietuvos geležinkeliai", VĮ Klaipėdos valstybinės jūrų uosto direkcijos, VĮ „Oro navigacijos", Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo, Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Vilniaus miesto savivaldybės, Klaipėdos miesto savivaldybės.

 

Apie tai, kas tai yra Priimančiosios šalies parama (PŠP) ir kokią vaidmenį atlieka civilinės institucijos, teikiant paramą atvykstančioms sąjungininkų pajėgoms krizės atveju, pasakoja Mobilizacijos departamento prie Krašto apsaugos ministerijos Mobilizacijos rengimo skyriaus vedėja Audronė Kaladžinskienė, pratybų „Baltijos šeimininkas 2013" koordinatorė.

 

Kas yra Priimančiosios šalies parama?

 

Priimančiosios šalies parama - tai civilinė ir karinė pagalba, kurią taikos metu ar nepaprastųjų situacijų atvejais suteikia priimančioji šalis sąjungininkų pajėgoms, atvykstančioms ir veikiančioms priimančiosios šalies teritorijoje arba vykstančioms tranzitu per šalį. Tai reiškia, kad atvykstančioms pajėgoms yra suteikiamos reikalingos paslaugos: tiek civilinės tiek karinės infrastruktūros naudojimas, ryšių ir informacinių technologijų paslaugos, apgyvendinimo ir maitinimo, medicinos ir kitos paslaugos. Priimančiosios šalies paramos tikslas - užtikrinti greitą ir sklandų atvykstančių pajėgu priėmimą, jų dislokavimą. Vyriausybės pavedimu valstybės, savivaldybių institucijos ir įstaigos vykdo priimančiosios šalies teikimui reikalingas funkcijas pagal savo kompetenciją.

 

Kokios konkrečiai funkcijos treniruojamos šiose pratybose?

 

Pratybose dalyviai didžiausią dėmesį skiria, kaip teikti paramą atvykstančioms ir dislokuotoms Lietuvos teritorijoje pajėgoms, panaudojant jūrų, oro uostus, geležinkelius. Ypač svarbus - Lietuvos civilinių ir karinių institucijų veiksmų koordinavimas. Pratybų metu trijų Baltijos šalių atstovai ir sąjungininkų pajėgos mokosi dirbti kartu.

 

Ar civiliai gyventojai prisideda prie PŠP?

 

LR Mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymas nustato mobilizacijos paskelbimo, civilinių institucijų pasirengimo mobilizacijai ir priimančiosios šalies paramai, priimančiosios šalies paramos teikimo administravimo teisinius pagrindus. Lietuvos gyventojas, kaip civilinių institucijų atstovas, savotiškai prisideda teikiant priimančiosios šalies paramą. Gyventojai gali teikti paslaugas atvykstančioms pajėgoms, sudarant su jais sutartis dėl konkrečių paslaugų teikimo. Aišku, tai jau nebebus priimančiosios šalies parama, kaip ji suprantama NATO erdvėje, bet yra daugelis situacijų, kai civilių gyventojų indėlis svarbus. Dar labai svarbus visuomenės palaikymas tiek vykdant PŠP, tiek kitas kariuomenės ar valstybės institucijų užduotis.

 

Organizuojant PŠP dalyvauja nemažai institucijų. Kaip ruošiamasi PŠP?

 

Civilinių institucijų atstovams yra organizuojami priimančiosios šalies paramos mokymo seminarai, kuriuose suteikiama žinių apie priimančiosios šalies paramos sistemą, teisinę bazę, sistemoje dalyvaujančių subjektų vaidmenį ir funkcijas. Tačiau pagrindinis pasirengimas teikti priimančiosios šalies paramą vis dėlto yra pratybos, kurių metu yra įgyjama bendro darbo patirtis, įvertinama infrastruktūra, civiliniai ir kariniai paramos teikimo pajėgumai ir galimybės, paramos teikimo procedūros. Pratybų metu sukaupta patirtis panaudojama tolesniam teisiniam reglamentavimui tobulinti ir civilinių ir karinių institucijų sąveikai gerinti. Tai, kad šiemet p pratybos „Baltijos šeimininkas" yra integruotos į šiuo metu vykstančias NATO pratybas „ Tvirtas džiazas 2013" - mums puiki galimybė įgyti patirties ne tik planuojant pratybas, bet ir pratybų metu bendradarbiaujant su sąjungininkais, teikiant priimančiosios šalies paramą.

 

***

 

Šiemet pratybos „Baltijos šeimininkas 2013 ", kaip sudėtinė NATO pratybų dalis, vyksta spalio 31- lapkričio 8 d. tuo pačiu metu su NATO kolektyvinės gynybos ir greitojo reagavimo pajėgų pratybomis „Steadfast Jazz 2013" pagal bendrą scenarijų, bendras planavimo procedūras. Jos taip pat turi bendrą pratybų valdymo elementą ir ryšių ir informacijos tinklą. Pratybų „Baltijos šeimininkas2013" dalyviai atliks ir dalį pratybų „Steadfast Jazz 2013" štabų užduočių, susijusių su priimančiosios šalies paramos teikimu Aljanso šalių pajėgoms.

 

Pratybose „Baltijos šeimininkas" Baltijos šalių karinių ir civilinių institucijų atstovai kartu treniruojasi ne tik bendrų veiksmų priimant atvykstančias sąjungininkų pajėgas galimos krizės atveju. Jose taip pat vertinamas valstybių pasirengimas atvykstantiems sąjungininkams užtikrinti visą reikalingą infrastruktūrą, aprūpinimą, suteikti pastiprinimą. Taip pat bus siekiama nustatyti šalių infrastruktūros, kitų karinių ir civilinių institucijų pajėgumų vystymo kryptis stiprinant šalių gynybą.

 

Pratybose Lietuvoje dalyvauja daugiau nei 150 Lietuvos karių ir civilinių institucijų atstovų, taip pat atstovai iš Bulgarijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Norvegijos, Prancūzijos, Slovėnijos, Turkijos ir Vokietijos. Panašus dalyvių skaičius veikia ir analogiškuose Latvijos ir Estijos nacionaliniuose štabuose.

 

Priimančiosios šalies paramos pratybos „Baltijos šeimininkas" rengiamos nuo 2009 metų. Joms pagal rotacijos principą vadovauja viena iš Baltijos šalių. Šiemet vadovaujančioji šalis yra Latvija, kurioje ir įsikūrė vadovaujantis pratybų štabas.

 

Lietuvoje priimančiosios šalies štabas veikia Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje.

Lietuvoje už pratybų „Baltijos šeimininkas 2013" planavimą ir organizavimą atsakingas Lietuvos kariuomenės Jungtinis štabas.

 

Vyr. ltn. A. Česnausko nuotraukos

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media