Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Tapomi Lietuvos tarpukario karo lakūnų paveikslai

2018-02-14
image

Jau kitais metais Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos (toliau - KOP) minės 100-ąsias įkūrimo metines. Šia proga dailininkas Artūras Slapšys bendradarbiaudamas su KOP planuoja nutapyti apie 10 tarpukario lakūnų paveikslų. Dailininkas jau nutapė Juozo Kumpio, Antano Kairaičio, Felikso Vaitkaus paveikslus. Artimiausioje ateityje planuoja tapyti Jurgio Dobkevičiaus, Antano Gustaičio, Dariaus ir Girėno bei kitų žymių karo lakūnų, nusipelniusių Lietuvos karo aviacijai, paveikslus.

Karo lakūnas ltn. Juozas Kumpis (1901 m. vasario 17 d. Šiauliuose - 1920 m. spalio 10 d. Varėnoje, palaidotas Šiaulių kapinėse) - savanoris, aviacijos leitenantas, pirmasis Lietuvos karo lakūnas lietuvis, žuvęs karo mūšyje. Spalio 4 d. šešių lėktuvų būrys gavo užduotį Varėnos stotyje surasti į lenkų apsuptį patekusį šarvuotą traukinį ir jį sunaikinti. Bombardavimo metu J. Kumpio lėktuvas buvo apšaudytas, o lakūnas sužeistas į galvą. Jo lėktuvas nukrito prie žibalo krautuvės. Sunkiai sužeistas leitenantas ir nuolatinis jo palydovas žvalgas J. Pranckevičius pateko į lenkų nelaisvę. Po savaitės nuo žaizdų mirė Varėnos ligoninėje. Lenkijos kariai, gerbdami lietuvių lakūno žygdarbius, po savaitės jo kūną perdavė Lietuvos kariams.

Karo lakūnas vrš. Antanas Kairaitis nuskendo Rėkyvos ežere. Birželio 13 d. apie 9 val. ryto I eskadrilės karo lakūnas, kulkosvaidžiu atlikdamas šaudymus į šešėlius iš lėktuvo „Šmolikas", ties Rėkyvos ežeru dėl neaiškios priežasties krito su lėktuvu į ežerą. Lėktuvas sudužo. Medinės ir drobinės lėktuvo dalys iškilo į vandens paviršių, kartu iškeldamos ir lakūno kūną. Minint KOP 100-metį jau šį pavasarį bus organizuojama ekspedicija, kurios metu bus bandoma rasti likusias lėktuvo dalis, tame tarpe ir variklį, esančius po 2-3 metrų storio dumblo sluoksniu. Prie ekspedicijos prisidės ir Klaipėdos universiteto archeologai-povandenininkai.
Karo lakūnas Feliksas Vaitkus, lietuvis išeivis JAV, 1935 m. rugsėjo 21-22 d. lėktuvu Lockheed L-5B Vega (pavadintu Lituanica II) pakartojo Dariaus ir Girėno skrydį per Atlanto vandenyną. Pakilo iš Niujorko, nutūpė avariniu būdu Airijoje, nors buvo numatyta nusileisti Kaune. Skrydžio trukmė apie 21 val. 30 min., nuskrista apie 5100 kilometrų. 1946 m. sausio 2 d. suteiktas JAV karinių oro pajėgų pulkininko leitenanto laipsnis. Vėliau, pasitraukus iš karinės tarnybos, dirbo Boeing firmoje inžinieriumi. Prasidėjus Korėjos karui 1951 m. lapkričio 14 d. pašauktas į karinę tarnybą, kurią baigė Vysbadeno NATO bazėje (oje). Vaitkaus lėktuvas Lituanica II buvo nupirktas Lietuvos kariuomenės karinei aviacijai, naudotas kaip mokomasis lėktuvas. Dislokavosi Šiaulių kariniame aerodrome. TSRS okupavus Lietuvą ir panaikinus Lietuvos karo aviaciją, 1940 rudenį „Lituanika II" tapo rusų lakūnų taikiniu Šilėnų poligone. Minint KOP 100-metį jau šią vasarą bus organizuojama ekspedicija į Šilėnų mišką ir ieškoma sunaikintų Lietuvos karo aviacijos lėktuvų ženklų.
Artūras Slapšys gimė 1962-ųjų birželio 17 dieną Kaune. 1996 metais išvyko gyventi į JAV, kur pragyveno iki 2011 metų pabaigos. Savo profesionalią kūrybinę veiklą Artūras Slapšys pradėjo gyvendamas JAV. 2014 m. suteiktas Lietuvos meno kūrėjo vardas, o 2015 m. sausio 5 d., apdovanotas Gerumo kristalu už Lietuvos istorinės atminties išsaugojimą ir paramą Ukrainos žmonėms. Artūro kūryboje dominuoja istoriniai paveikslai, simbolizmas. Jo paveikslų yra įsigiję privatūs kolekcininkai iš JAV, Ukrainos, Anglijos, Lietuvos, Bulgarijos, Islandijos, Kanados. Autoriaus darbai buvo publikuojami įvairiuose Lietuvos ir užsienio leidiniuose. Jo paveikslai buvo demonstruojami personalinėse parodose Lietuvos ir užsienio galerijose.

 

Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos - Lietuvos kariuomenės pajėgų dalis, tęsianti 1919-1940 metais Lietuvos kariuomenėje buvusios Karo aviacijos ir 1935-1940 metais Priešlėktuvinės apsaugos tradicijas. LK Karinės oro pajėgos formuojamos iš profesinės karo tarnybos karių ir civilių tarnautojų, kurie aktyviai dalyvauja tarptautiniuose mokymuose, pratybose bei kituose karinio bendradarbiavimo projektuose ir renginiuose, visuomenės gyvenime. Kaune įsikūręs Karinių oro pajėgų štabas ir Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdyba (toliau - OESKV), Kauno raj., Karmėlavoje - OESKV Oro erdvės ir kontrolės centras, kuriame įkurtas trijų Baltijos valstybių karinis vienetas Bendras valdymo ir pranešimų centras BVPC (CRC - Control and Reporting Centre), vykdantis NATO oro gynybos operacijų funkcijas Baltijos šalių regione. Aviacijos bazė, Ginkluotės ir technikos remonto depas dislokuoti Šiauliuose, o Oro gynybos batalionas - Radviliškyje.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media