Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Lankytinos vietos batalione

 FRESKŲ SALĖ

                             

  
      Marijampolės karinio miestelio, įkurto valdant Rusijos carui Aleksandrui II-ajam, kareivinėse išlikę tarpukarį (nuo 1936 m. iki 1939 m. ) tapytos freskos. Šias freskas, kuriose vaizduojami: jotvingių karys, neįvardintas Lietuvos didysis kunigaikštis, dr. Jonas Basanavičius, Kunigaikštis Kęstutis ties Trakais, karininko Juozapavičiaus žūtis ant Alytaus tilto ir didžiojo kunigaikščio Gedimino laidotuvės, nutapė eiliniai kariai, kuriems buvo leista tapyti laisvalaikio patalpose. Freskos buvo atrastos 2000 m. renovuojant kareivines. Užnemunėje tai vienintelė išlikusi sieninė tapyba. 

      2006 m. batalionas dalyvavo Lietuvoje vykusiuose tradiciniuose Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos" renginiuose, pirmą kartą Lietuvos istorijoje pristatydamas karinį paveldą: Marijampolės karinio miestelio, įkurto valdant Rusijos carui Aleksandrui II-ajam, istoriją, bataliono muziejų, kareivinėse išlikusias tarpukario Lietuvos freskas. 2011 m. Batalionas vėl dalyvavo Europos paveldo dienų renginiuose, kurių tema buvo „Paslėpti lobiai. Sieninė tapyba".

BATALIONO MUZIEJUS
 
       Muziejaus istorija skaičiuojama nuo 1998 metų, kuomet atsiradus entuziastams buvo įkurtas Vytenio bataliono muziejus. Medžiaga ekspozicijoms, esančioms bataliono muziejuje, buvo renkama palaipsniui. Dauguma eksponatų yra padovanoti žmonių, kiti rasti išminuotojų, tačiau ir patys kariškiai važinėjo bei ieškojo karinės atributikos muziejaus fondui papildyti.

      Pagrindinis bataliono skiriamasis ženklas - devyniakampė žvaigždė, simbolizuojanti 9-ąjį pėstininkų pulką, viduryje V raidė, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio inicialai. Bataliono kovinė vėliava labai panaši į senąją, tarpukarį 9-ajam pėstininkų pulkui priklausiusią vėliava, kurioje be žvaigždės dar yra ir užrašas „Amžiais už Vilnių dės galvą lietuvis".

      Muziejuje gausu įvairios spausdintinės medžiagos: žemėlapių, raštų, įsakymų. Vieni svarbesnių raštų, eksponuojamų muziejuje: ministro įsakymas, kuriuo liepiama batalionui perimti anksčiau toje teritorijoje buvusio dalinio vardą bei tradicijas. Taip pat eksponuojami
9-ajame pulke tarnavusių kariškių pasai, dokumentai, įvairūs žmonių liudijimai, knygos.

      Bataliono muziejuje yra originalus kunigaikščio Vytenio biustas, kuris karo metais buvo išsaugotas ir pabūklas - dar vienas labai įdomus eksponatas. Akį taip pat patraukia žalias dviratis. Tai švedų gaminta priemonė, kuria prieškaryje važinėjo mūsų kariai. Tokie pat dviračiai matyti ir fotografijose, esančiose muziejuje.

      Tarptautinių operacijų eksponatams yra skirti net du stendai. Juose gausu monetų, aprangos detalių, dokumentų iš Afganistano, Kosovo, Pakistano.

      Muziejuje eksponuojamos ir monetos, šoviniai, ginkluotės bei amunicijos detalės. Muziejus skirtas supažindinti su Marijampolės krašto karine istorija.

 ARKLIŲ MANIEŽO PASTATAS

 

      Vienu iš įdomių objektų batalione taip pat tapo eksponuojamas kultūros paveldo objektas - XIX a. pabaigoje statytas arklių maniežo pastatas. Pastatas unikalus savo lubų konstrukcija ir akustika.

      Šiame pastate jau buvo organizuoti keli kultūriniai renginiai.

LDK VYTENIO PARKAS 
 
 

      Vytenio bataliono parkas prieš II pasaulinį karą buvo viena gražiausių ir labiausiai lankytinų vietų visoje Marijampolėje. Parko centrine ašimi buvo gražus baseinas su sala, kurioje stovėjęs žinomo išeivijos dailininko Gabrieliaus Stanulio sukurtas paminklas (pastatytas 1936 m.) Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vyteniui. Deja, sovietmečiu paminklas buvo sunaikintas, o parkas apleistas ir sudarkytas.

      Vienas iš paskutiniųjų įgyvendintų projektų tai Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio paminklo atstatymas bataliono teritorijoje (paminklo skulptorius Julius Narušis). Miestelėnų paaukotomis lėšomis paminklas buvo atstatytas 2009 m. kovo 1 d.

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2014-04-22
Sprendimas: Fresh Media